مزایا و معایب وکس صورت

مزایا و معایب وکس صورت در همه‌ افراد یکسان نیست. ممکن است افرادی پوست حساس تری داشته باشند و با یک بار وکس التهاب و جوش های زیادی در پوستشان به‌ وجود بیاید، برعکس این ماجرا هم ممکن است اتفاق بیفتد‌. وکس صورت از قدیم تا به آلان رایج ترین شیوه برای اصلاح و اپیلاسیون موهای بدن، به خصوص صورت بوده است. اپیلاسیون با وکس خم در خانه و هم در سالن های زیبایی قابل انجام است‌ اما به دلیل اینکه این کار مهارت و دستگاه های خاصی می طلبد بهتر است وکس را در خانه انجام ندهید. وکس صورت گرچه کمی دردناک به نظر می رسد اما نرمی و لطافتی که بعد از آن نصیب پوست می شود بسیار لذت بخش است.

آشنایی با انواع وکس صورت

شاید در قدیم وکس صورت تنها به با یک روش انجام داده می شد اما امروزه وکس انواع مختلفی دارد که هرکدام شان با روشی متفاوت استفاده می شوند. وکس صورت بر اساس اسانس و شکل ظاهری آن دسته بندی می شود. انواع وکس بر اساس شکل ظاهری به شرح زیر است:

 • وکس گرم: در وکس همان طور که از اسمش مشخص است از موم با دمای بالا استفاده می شود. به این معنی که موم را باید با دستگاه مخصوص به دمای بالایی برسانید تا کاملا شل و روان شود. البته باید احتیاط کنید که موم خیلی هم داغ نشود، طوری که پوست بسوزد. در وکس گرم، موم به دو صورت مایع و جامد در بازار وجود دارد. موم مایع شکلی شبیه به عسل دارد و در بسته بندی ها و برند های مختلفی در بازار عرضه شده است. برای استفاده از موم مایع باید با یک پد آن را از پوست جدا کنید. موم جامد به دو صورت گرانولی و دایره ای ساخته شده است. موم گرانولی در وزن های متفاوتی به شکل دانه های کوچکی هستند که در ظروف پلاستیکی بسته بندی شده اند.
 • وکس سرد: در سال های گذشته وکس با موم سرد بسیار رایج شده است. این روش وکس با موم یا صمغ هایی انجام می شود که نیازی به گرم شدن ندارند. صمغ عربی یا خلیجی یک نمونه از این وکس های سرد است. نوع دیگری از وکس سرد در بازار وجود دارد که به صورت یک پد با لایه ی موم است. این پد ها در ابعاد و اوزان متفاوتی قابل خریداری هستند. سالن داران و اپیلاسیون کاران برای صرفه جویی در هزینه ها این موم ها را به صورت عمده یا کیلویی خریداری می کنند. در وکس سرد بر خلاف وکس گرم به هیچ وسیله یا پدی احتیاج نیست.

مزایای وکس صورت

مزایا و معایب وکس صورت از جمله مواردی هستند که هر فردی باید قبل از انجام وکس با آن ها آشنا بشود. مسلما این روش نسبت به روش های سنتی تر و حتی روش های پیشرفته ای مانند لیزر مزایای به خصوصی دارد. مزایای وکس صورت عبارتند از:

 • طولانی شدن زمان بین دو وکس: ویژگی مثبتی که وکس نسبت به اصلاح با تیغ یا ژیلت دارد این است که موها زمان دیرتری خود را روی پوست نشان می‌دهند. به طور معمول برای هر فردای این زمان بین ۲ تا ۵ هفته متغیر است.
 • ریشه کن شدن موهای زائد: در روش وکس صورت چه سرد باشد یا گرم، موها از بیخ کنده می شوند. همین موضوع باعث کمتر شدن موهای زائد در بازه زمانی طولانی است. فولیکول های مو با هر بار وکس آسیب دیده و به مرور زمان از بین می روند.
 • دقت بالا در عین سرعت زیاد: اپیلاسیون صورت با وکس باید بسیار دقیق انجام شود تا موهای صورت در تمامی بخش ها و زوایا کنده شوند این دقت از سرعت کار کم نمی کند. وکس صورت در زمانی کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می شود که در مقایسه با بند انداختن زمان بسیار کمی است.
 • نازک شدن تار های مو: با وکس صورت تارهای ضخیم مو به مرور نازک شده و حالت کرکی پیدا می کنند. لین موضوع برای قسمت هایی مثل پشت لب بسیار خوشایند است.
 • هزینه پایین: انجام وکس صورت در مقایسه با لیزر یا کرم های شیمیایی موبر هزینه بسیار پایین تری دارد. اگر وکس در خانه انجام شود که فقط هزینه موم را باید بپردازید.
 • لایه برداری پوست: با وکس صورت تمامی آلودگی ها و سلول های مرده پوست به موم چسبیده و جدا می شوند. این کار نوعی لایه برداری برای پوست است.

معایب وکس صورت

هر روشی برای اپیلاسیون علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد. عیب روش وکس صورت با موم ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. به طور کلی معایب روش وکس صورت عبارت است از:

دردناک بودن: وکس صورت به دلیل اینکه تعداد زیادی مو را به یکباره جدا می کند درد بیشتری نسبت به کرم یا پودر موبر دارد. بنابر یک ضرب المثل قدیمی برای خوشگل شدن باید دردسر آن را هم بپذیرید؛ بنابراین تحمل چند دقیقه درد کم در مثابل تمیزی و نرمی پوست کار دشواری نیست.

افرادی که پوست حساس و نازکی دارند ممکن است بعد از وکس دچار قرمزی در نواحی مختلف صورت شوند. جوش های ریز و التهاب نیز از معایب این روش است.

موهای زیر پوستی: حین انجام وکس صورت برخی تار های نازک پوست ممکن است قبل از کنده شدن از ریشه داخل پوست شکسته شوند. این موهای زیر پوستی جلوه ی خوبی ندارند.
حساسیت به سرما و گرما: بعد از وکس تا چندین ساعت پوست در برابر آفتاب یا سرما دجار سوزش می شود.
خونریزی یا عفونت بسیار کم در پوست جزء موارد نادری است که ممکن است اتفاق بیفتد. اگر این کار توسط افراد ماهر و در مکانی بهداشتی انجام شود، امکان خونریزی پوست یا عفونت بعد از وکس کمتر می شود.
همان طور که مشاهده کردید اغلب معایب وکس صورت در مواقعی اتفاق می افتد که اپیلاسیون کار مهارت کافی نداشته یا کیفیت وکس پایین باشد. ما در سالن بیوتی ، مراکز و سالن های معتبر و بهداشتی در زمینه وکس صورت را به شما معرفی می کنیم. شما می توانید با خیال راحت به مراکز معرفی شده مراجعه کرده و وکس صورت را انجام دهید.

نکاتی که باید قبل و بعد از وکس صورت رعایت شود

قبل از انجام وکس صورت بهتر است اجازه دهید مو های صورت به اندازه کافی بلند شوند تا به نتیجه قابل قبولی از اپیلاسیون برسید. برای حفظ چربی پوست، روز قبل استحمام کنید. اگر به تازگی سولاریوم کرده یا آفتاب گرفته اید به دلیل عدم وجود چربی در پوست، بهتر است از روش دیگری برای اپیلاسیون استفاده کنید. تمامی وسایل مورد استفاده در وکس صورت را باید با الکل ضد عفونی کرده و اگر این کار را در آرایشگاه انجام می‌دهید، از استریل لوازم آن جا مطمئن شوید. برای اینکه مطمئن شوید به موم آلرژی ندارید باید وکس روی بخش کوچکی از پوست تست کرده و در صورتی که علائم خاصی ظاهر نشد، به ادامه کار بپردازید.

بعد از وکس صورت تا ۲ الی ۳ ساعت صورت خود را نشویید. به دلیل وجود کلر در آب استخر، در ساعت های اولیه پس از وکس به استخر نروید. برای پیش گیری از ایجاد جوش و التهاب می توانید از مرطوب کننده یا لوسیون های مخصوص بعد از اپیلاسیون استفاده کنید.

باور های غلط درباره ی وکس صورت

باور های غلطی درباره وکس و اتفاقات بعد از آن وجود دارد که در ادامه به برخی از ان ها اشاره کرده ایم.

 • وکس پوست صورت را شل می کند! شل شدن پوست صورت بعد از وکس زمانی اتفاق می افتد که این کار توسط افراد ناشی انجام شود. عده ای از بانوان برای اینکه هزینه کمتری پرداخت کنند وکس را در خانه انجام داده یا از مواد بی کیفیتی استفاده می کنند. نتیجه این کار ها شل شدن پوست است.
 • وکس صورت چربی پوست را ازبین برده و پوست خشک می شود‌! این باور کاملا اشتباه است. در صورتی که پوست صورت از قبل خشک باشد یا اینکه وکس بسیار داغ باشد این احتمال وجود دارد. برای همین باید وکس صورت را در سالن های با مجوز بهداشتی و توسط افراد ماهر انجام دهید.
 • اگر وکس صورت را به درستی و طبق قواعد این کار انجام ندهید مانند هر روش اپیلاسیون دیگری، عوارض خاصی را به همراه دارد. باور های اشتباه عامیانه درباره وکس صورت تنها به دلیل استفاده از روش های نادرست و اشتباه است.

مزایا و معایب وکس صورت مانند هر شیوه ی دیگری به متریال و ابزار انجام اپیلاسیون بستگی دارد. هر کدام از روش های اپیلاسیون مشخصه ها و ویژگی های خاصی دارند، این که شما کدام روش را انتخاب کنید کاملا به سلیقه تان مرتبط است. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که هر روش اپیلاسیون را باید در سالن های بهداشتی و با مجوز اپیلاسیون انجام دهید. طبق توصیه اپیلاسیون کار باید موارد خاصی را قبل و بعد از وکس صورت انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید. وکس صورت در عین اینکه سریع و دقیق است درد قابل توجهی دارد. التهاب های بعد از وکس نیز با کرم ها و لوسیون های بعد از وکس قابل رفع شدن هستند؛ بنابراین نگرانی در این باره وجود ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه