معایب شیدینگ لب

در میان روش های مختلف آرایشی و زیبایی که به صورت دائم یا موقت انجام می شود شیدینگ لب یکی از محبوب ترین آن هاست. در این روش بافت لب ها با تزریق رنگ برای مدت مشخصی از حالت و رنگ طبیعی خود خارج و به رنگ و فرم دلخواه شما در خواهد آمد و دیگر نیازی به استفاده از رژ لب نخواهید داشت. اما با توجه به حساس بودن لب این کار می تواند معایبی را برای افراد به دنبال داشته باشد که در این مطلب به آن می پردازیم.

شیدینگ لب چیست؟

شیدینگ لب از جمله روش های محبوب زیبایی و آرایشی است که با انجام آن لب ها به رنگ دلخواه شما در می آید. در حقیقت شیدینگ نوعی تاتو محسوب می شود که باعث تغییر رنگ لب ها به مدت طولانی خواهد شد. با توجه به ماندگاری شیدینگ آن را آرایش موقت یا نیمه دائم می نامند. لازم به ذکر است با این که تاتو لب جزو دسته آرایش های دائم محسوب می شود اما باید بدانید که شیدینگ لب همانند میکروبیگمنتیشن و میکروبلیدینگ ابرو خواهد بود و نه تنها دائم نمی ماند بلکه بعد از مدتی کمرنگ شده و به حالت اولیه بر می گردد.

در واقع شیدینگ لب گزینه مناسبی برای تقویت یا پر رنگ کردن رنگ طبیعی لب های شماس خواهد بود. برای انجام شیدینگ با استفاده از دستگاه و سوزن های مخصوص و یک بار مصرف رنگ مناسب و مورد نظر به بافت لب تزریق می شود. استفاده از این روش برای افرادی که به دلایل مختلف وقت کافی و حوصله آرایش کردن را ندارند بسیار ایده آن و مناسب است.

با این وجود این روش زیبایی در صورتی که به درستی انجام نشود یا مراقبت های بعد از آن به صورت کامل و صحیح رعایت نشود باید منتظر عواقب و معایب ناشی از آن باشید.

معایب شیدینگ لب

امروزه افراد زیادی تمایل به انجام شیدینگ لب دارند اما باید بدانید این روش زیبایی نیز همانند دیگر روش ها علاوه بر زیبایی و مزایایی که برای افراد به دنبال خواهد داشت قطعا برخی معایب و خطرات نیز دارد. البته یکی از معایب قابل توجهی که دارد این است که اگر فرد از انجام شیدینگ، بعد از پایان کار یا بعد از مدتی پشیمان شده و از آن رضایت نداشته باشد هیچ راه سریعی برای بر طرف کردن آن نیست.

برای انجام شیدینگ لب هر چند از بی حسی های موضعی هنگام کار استفاده می شود اما همچنان تا حدودی دردناک خواهد بود. با توجه به حساس بودن لب ها بهتر است حتما قبل از انجام شیدینگ خطرات و معایب و عوارض احتمالی آن را در نظر بگیرید.

تورم در لب ها

تورم در لب یکی از اولین و بارزترین معایب و عوارضی است که بعد از انجام شیدینگ مشاهده می کنید. از آن جا که سوزن های تاتو می توانند روی پوست آسیب های جزئی ایجاد کنند، به طور طبیعی پوست لب شما تحریک و در واکنش به این آسیب ها متورم می شود. البته تورم در لب ها معمولا بعد از چند روز کاهش میابد، برای سرعت بخشیدن به کاهش یا از بین رفتن تورم می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

پیشنهاد سردبیر  بهترین ماسک های صورت

عفونت

ایجاد عفونت همواره در روش های زیبایی مهم ترین دلایل رعایت نکردن موارد بهداشتی و مراقبت های بعد از آن به شمار می رود. در واقع عفونت در لب ها بعد از انجام شیدینگ یکی از موارد و معایب این روش زیبایی است که افراد را برای این کار مردد می کند. معمولا به دلایل مختلف در چنین مواقعی عفونت ایجاد می شود که برای جلوگیری از آن بهتر است چند نکته را مد نظر داشته باشید.

در مرحله اول از تخصص و مهارت کسی که شیدینگ لب را انجام می دهد مطمئن شوید؛ سپس باید از تجهیزات مورد استفاده، سوزن یک بار مصرف و استریل شده استفاده شود. نکته دیگر این که مراقبت ها و دستور العمل های لازم را بعد از تاتو به صورت کامل رعایت نمایید.

ایجاد زخم

در صورتی که بعد از شیدینگ لب اثرات آن بهبود نیابد و همچنان روی لب باقی بماند ممکن است موجب زخم در ناحیه لب ها شود. عفونت ها و واکنش های آلرژیک می تواند احتمال ایجاد زخم در لب ها را افزایش دهد. بهتر است قبل از انجام کار اگر دچار حساسیت یا آلرژیک هستید آن را با تاتو کار خود در میان بگذارید تا از عواقب آن جلوگیری شود. گفتنی است برخی از علائم واکنش آلرژیک به صورت خارش، کهیر لیامگ و بثورات نمایان خواهد شد.

آنافیلاکس

یکی از عوارض و معایب شیدینگ لب که بسیار خطرناک است آنافیلاکس است. اگر چه تورم در لب ها بعد از انجام شیدینگ کاملا طبیعی است؛ اما در صورتی که این تورم در ناحیه گونه ها و اطراف گردن ایجاد شد و دچار مشکلات تنفسی شدید؛ بهتر است بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید. توجه داشته باشید در صورت بی اعتنایی به این موضوع آنافیلاکس می تواند زندگی شما را به خطر بندازد. لازم به ذکر است این مورد بسیار نادر بوده و احتمال مواجه شدن با آن بسیار کم خواهد بود.

انتقال بیماری از طریق خون

اگر هنگام انجام شیدینگ لب از سوزن های استریل شده استفاده نشود امکان انتقال بیماری از طریق خون به فرد بسیار زیاد است. این نکته به دلیل خطرات و اهمیت بالایی که دارد بیش از دیگر موارد باید مورد توجه قرار گیرد. سوزن های تاتو به دلیل این که با خون به صورت مستقیم در ارتباط خواهند بود،در صورت رعایت نکردن بهداشت و استرلیزه نکردن آن ها می تواند ناقل بیماری های مختلفی باشد از جمله:

 • هپاتیت
 • هپاتیت B
 • هپاتیت C
 • HIV

پوسته ریزی لب

بعد از انجام شیدینگ به مدت یک هفته سطح لب پوسته پوسته خواهد شد و در اصطلاح پوسته ریزی می کند. در این شرایط سعی کنید به هیچ عنوان پوست لب خود را دستکاری نکنید؛ چرا که با تحریک آن امکان ایجاد زخم یا خونریزی در لب ها وجود دارد. نکته دیگری که باید توجه داشته باشید این است که گاها با لب های تیره و چیزی غیر از آنچه تصور می کردید مواجه می شوید؛ البته جای نگرانی نیست این تیرگی طبیعی است و بعد از، طی این پروسه وبهبودی کاملا و بر طرف شدن پوسته ریزی لب ها تیرگی آن نیز از بین می رود.

پیشنهاد سردبیر  آشنایی با شیدینگ لب

ماندگاری شیدینگ لب

شیدینگ لب نیز مانند دیگر روش های آرایشی به صورت موقت یا نیم دائم خواهد بود که مرور زمان تاثیر آن از بین می رود؛ بنابراین رنگ و فرم لب ها مجددا به حالت طبیعی خود باز می گردد. البته عوامل مختلفی هستند که بر ماندگاری شیدینگ لب موثر خواهند بود؛ اما به طور معمول حدود ۶ تا ۱۰ ماه ماندگاری دارد که می توان به جهت افزایش ماندگاری هر ماه نسبت به ترمیم آن اقدام کنید.

لازم به ذکر است عواملی مثل قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، لایه برداری یا خشک شدن بی از حد لب می تواند میزان ماندگاری شیدینگ را کاهش دهد. البته یکی از موارد مهم دیگری که می تواند بر ماندگاری شیدینگ موثر باشد رنگ مورد استفاده است که باید استاندارد لازم را داشته باشد.

انجام شیدینگ لب برای چه اشخاصی ممنوع است؟

برخی از افراد شرایط لازم برای انجام انواع آرایش دائم مثل شیدینگ لب را ندارند. دلیل آن نیز این است که برای برخی افراد با شرایط خاص شاید بسیار خطر آفرین باشد. پس اگر شما نیز جزو کسانی هستید که تمایل به انجام شیدینگ لب را دارید موارد و نکات زیر را باید مد نظر داشته باشید.

 • خانم های باردار یا شیرده
 • افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند.
 • افرادی که بیماری صرع دارند.
 • کسانی که پیوند عضو انجام داده اند.
 • اشخاص مبتلا به عفونت
 • مبتلایان به لوپوس
 • افرادی که به بیماری های پوستی مانند اگزما، روزاسه، درماتیت، پسوریازیس دچار هستند یا دارای حساسیت پوستی باشند.
 • کسانی که نسبت به رنگ یا فلز حساسیت دارند.
 • افرادی که مستعد کلوئید هستند.

لازم به ذکر است بعضی از اشخاص نیز زیر نظر پزشک و در صورت تایید آن ها می توانند شیدینگ لب را انجام دهند که شامل افراد زیر خواهند بود:

 • کسانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند.
 • افراد مبتلا به تیروئید
 • کسانی که از فشار خون بالا برخوردار هستند.
 • اشخاص مبتلا به دیابت یا گلوکوم

معمولا خانم ها از هر روشی که زیبایی را برای آن ها به ارمغان بیاورد استقبال خواهند کرد. امروزه نیز روش های گوناگونی برای زیبایی وجود دارد که شیدینگ لب یکی از پرطرفدارترین آن ها به شمار می رود. شیدینگ یا همان تاتو لب قادر است فرم و رنگ لب های شما را زیبا کند و دیگر نیازی به خرید رژ لب و وقت گذاشتن برای آرایش نیست. البته باید توجه داشته باشید به طور کلی انجام هر نوع تاتو مخصوصا تاتو لب خطرات و عوارضی دارد که در درجه اول در انتخاب تاتو کار باید وسواس به خرج دهید؛ همچنین استریل بودن ابزاری که برای این کار استفاده می شود. لب ها در ناحیه بسیار مهم قرار دارند پس حفظ زیبایی و سلامت آن نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

4.7/5 - (3 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه