مزایا و معایب پدیکور ناخن

مانیکور و پدیکور یک روش درمانی و در عین حال زیبایی است. در این روش ها با استفاده از ابزارآلات خاص به زیبایی و سلامتی دست و پا و ناخن ها پرداخته می شود. پدیکور و سایر عمل های زیبایی مشابه امروزه در سراسر جهان و خصوصا ایران علاقه مندان زیادی پیدا کرده اند. بانوان برای زیبایی بیشتر از انواع جراحی ها و فنون مختلف آرایشی استفاده می کنند. بعضی از این موارد در کنار زیبایی از نظر علمی و پزشکی هم مفید هستند، اما در برخی موارد زیان بار نیز خواهند بود. در این مطلب قصد داریم به بررسی مزایا و معایب پدیکور ناخن بپردازیم، پس پیشنهاد می کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

پدیکور چیست؟

پدیکور یک فرآیند زیبایی است که اولین بار در کشور فرانسه انجام شد. این روش شامل شکل دادن و حالت دادن به ناخن و از بین بردن پوست های اضافه اطراف ناخن است. پدیکور سبب می شود ناخن ها سالم و زیبا شوند و لاک روی ناخن زیباتر باشد.

 نحوه انجام پدیکور

برای انجام پدیکور، داشتن وسایلی مانند سوهان، ناخن گیر، اسکراب لایه برداری، قلم نوک تیز و سوهان پولیش لازم است. علاوه بر این وسایل جداکننده انگشتان، نمک دریایی و سنگ پا هم نیاز است.

برای انجام پدیکور باید مراحل زیر را اجرا نمود:

 1. در مرحله اول باید پاها را به خوبی تمیز و ضدعفونی کرد.
 2. اگر شخص دیگری برای شما پدیکور انجام می دهد، ابتدا از رعایت نکات بهداشتی او اطمینان حاصل کنید. مراقب باشید که شخص پدیکور کار دچار بیماری های پوستی و یا قارچی نباشد.
 3. اگر از قبل لاک بر روی ناخن بوده است، باید به طور کامل پاک شود و ناخن عاری از هر گونه رنگ و لاک باشد.
 4. در این مرحله برای آماده سازی پاها مقداری نمک دریایی را در آب ریخته و حدود 15 دقیقه پاهای خود را داخل آن قرار دهید. این امر سبب می شود که لایه های مرده پوست جدا شوند و پدیکور بهتر و راحت تر انجام شود.
 5. سپس پا را کاملا خشک کرده و ناخن ها را کوتاه و مرتب کنید. ناخن ها باید با سوهان صاف و صیقلی شوند.
 6. به دلیل اهمیت لایه برداری کف پا، اسکراب لایه بردار پا را در این مرحله استفاده می کنیم.
 7. در اینجا پوست های مرده را کاملا جدا کرده، با قلم نوک تیز گوشت های اضافه را جدا می کنیم و ناخن را سوهان می زنیم تا کاملا صاف شود.
 8. حال باید تمام سطح پا و کف پا و ناخن ها با کرم مرطوب کننده، مرطوب شود. در همین حین پاها را ماساژ می دهیم. استفاده از کرم مرطوب کننده سبب می شود که پوست مرطوب شود و جذب اکسیژن بهتر انجام شود.
 9. حال اگر می خواهید لاک ناخن بزنید جدا کننده را بین انگشتان پا قرار داده و لاک را بر ناخن ها می کشید. با گوش پاک کن لاک اطراف ناخن را پاک کنید.
پیشنهاد سردبیر  انواع دیزاین ناخن

توصیه می شود که پس از هر بار پدیکور مدتی را به ناخن ها استراحت دهید و بعد پدیکور بعدی را انجام دهید. برای جلوگیری از خشک شدن و پوسته پوسته شدن اطراف ناخن همواره استفاده از گلیسیرین و مرطوب کننده را فراموش نکنید.

مزایا و معایب پدیکور ناخن

هر عمل و یا فرآیندی دارای نقاط ضعف و قوت متفاوتی است. در این قسمت قصد داریم مزایا و معایب پدیکور ناخن را شرح دهیم.

مزایای پدیکور ناخن

افرادی که پاهای آن ها بسیار زبر و ترک خورده است، از این موضوع رنج می برند . پدیکور یک روش درمانی بسیار مناسب برای این افراد است. پس از پدیکور شما پاهای بسیار نرمی خواهید داشت. اما مزایای زیر دلیل خوبی برای انجام پدیکور است.

 1. افزایش گردش خون: همانطور که توضیح دادیم در مراحل انجام پدیکور ماساژ پاها انجام می شود. این امر سبب ایجاد آرامش شده و منجر به بالا رفتن جریان خون در بدن می شود.
 2. بهبود ناخن: به دلیل اینکه در پدیکور پوست های مرده اطراف ناخن برداشته می شود، از ایجاد قارچ و بیماری های عفونی اطراف ناخن جلوگیری می شود.
 3. زیبایی: با انجام این روش زیبایی نامرتبی اطراف ناخن از بین رفته و شما ناخن های زیبایی خواهید داشت. خصوصا در مورد افرادی که انگشتان پای خود را لاک می زنند این زیبایی دو چندان خواهد بود.
 4. نرمی و لطافت: پدیکور باعث لطافت و شادابی پاهای شما می شود.

معایب پدیکور ناخن

معایب پدیکور ناخندر کنار مزیت هایی گفته شده برای پدیکور این روش معایبی نیز دارد. این معایب شامل:

 1. احتمال آسیب دیدگی: گاهی کوتیکول ها بیش از حد گرفته می شوند و سبب آسیب می شوند.  در چنین شرایطی اگر از وسایل استریل استفاده نشده باشد احتمال عفونت هم وجود دارد.
 2. خطر ابتلا به قارچ: قارچ در سالن های زیبایی بسیار سریع منتقل می شود. اگر پدیکور کار و یا افراد دیگر مبتلا به این بیماری پوستی باشند احتمال ابتلا بسیار زباد است.

نکات بهداشت پا
پوست کف پا منافذ بسیاری دارد و وقتی که پا عرق می کند، اینمنافذبازشدهوباکتریهابهداخلپوستنفوذمیکنند. اما پدیکور کمک می کند پوست هر بار تمیز شود و باکتری ها راهی برای نفوذ نمی یابند. اثرات پدیکور برای مدتی هم به باقی می ماند.

برای داشتن پاهای سالم لازم است حداقل ماهی یک بار پدیکور کنید. این کار را حتما به کمک یک پدیکور کار متخصص انجام دهید، زیرا افراد غیر حرفه ای ممکن است سبب آسیب به ناخن هایتان شوند. در فاصله بین پدیکورها هم باید  به صورت مداوم به پاهایتان برسید، زیرا پدیکور به تنهایی سلامت پا و ناخن شما را تامین نمی کند.بعد از بیرون آوردن کفش، باید پاها را با آب ولرم و یک شوینده صابونی شست.

یادتان باشد هر شب قبل از خواب مقداری مرطوب کننده قوی به پاها بمالید تا همیشه مرطوب باشند. به صورت یک روز درمیان زیر ناخن ها را ، تمییز کنید تا در اطراف ناخن ها  قارچ رشد نکند. پوشیدن کفش نامناسب و نپوشیدن کفش های مناسب، تغییر آب و هوا و تغییر فصل ها، عرق کردن پا، وراثت و جنس خاص پوست شما دلایلی هستند که سبب خشکی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن کف پا می شوند. پدیکور کردن در چنین شرایطی بهترین درمان برای پاها است.

پیشنهاد سردبیر  مزایا و معایب ژلیش ناخن

یک روش دیگر پدیکور با استفاده از پارافین است. پارافین جز ترکیب اصلی بسیاری از پمادها و کرم های نرم کننده است. چون این ماده به هیچ عنوان حساسیت زا نیست و برای لطافت بیش از اندازه پوست تاثیر به سزایی دارد. یکی دیگر از خواص خارق العاده پارافین جوان سازی پوست است، در واقع این ماده با تامین رطوبت و چربی مورد نیاز پوست آن را جوان نگه داشته و از پیری و چروک شدن پوست جلوگیری می کند.

علاوه بر این ها پارافین سبب از بین رفتن تیرگی ها و ایجاد خاصیت ارتجاعی در پوست می شود. به همین دلیل است که عده ای پدیکور را با پارافین انجام می دهند. بهترین زمان برای استفاده از پارافین، بعد از حمام و دوش گرفتن است. زیرا پاها کاملا تمیز بوده و آماده پاک سازی است.

پدیکور خیس و خشک
پدیکور به دو صورت خیس و خشک انجام می شود. پدیکور خیس  همان طور که از نامش مشخص است، برپایه آب انجام می‌شود. در پدیکور خیس برای نرم‌کردن کوتیکول‌های اطراف ناخن، از آب استفاده می شود. به این صورت که دست‌ها را درون آب قرار می‌دهند و پس ازآن سایر مراحل پدیکور انجام می‌شود. اما در پدیکور خشک از روغن های گیاهی به جای آب برای نرم‌کردن کوتیکول‌های اطراف ناخن استفاده می‌شود.

مزایا و معایب پدیکور ناخن به صورت خیس و خشک بسیار متفاوت است و هر کدام از این روش ها طرفداران خاص خود را دارند. بعضی معتقدند که روش خیس پدیکور بسیار بهتر است زیرا به دلیل استفاده از آب هم برای پوست مفید است و هم بهداشتی تر است. اما پدیکور خیس زمان طولانی نیاز دارد و به همین دلیل ممکن است برای برخی افراد خسته کننده باشد.

در پدیکور خشک به دلیل عدم استفاده از آب باید برای بهداشتی بودن باید قبل از آن ضدعفونی انجام شود. اما سرعت بیشتری دارد، و خواص روغن های گیاهی هم جالب توجه است.

سخن پایانی

پدیکور پاها و ناخن ها از جمله روش های مراقبتی و درمانی پر کاربرد است. زیرا این عمل باعث ایجاد لطافت و شادابی پاها می شود. علاوه بر این پدیکور یک عمل زیبایی برای افزایش زیبایی ناخن ها هم محسوب می شود. برای انجام پدیکور ابزار آلات خاصی نیاز است، که در صورت داشتن وسایل مورد نیاز و دانش کافی این کار توسط خود شخص انجام می شود. اما اگر برای انجام پدیکور به سالن های زیبایی مراجعه می کنید به نکات بهداشتی توجه داشته باشید. اما باید هموراه به مزایا و معایب پدیکور ناخن توجه داشته باشیم، تا بهترین نتیجه را برای ما به ارمغان آورد.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه