راه های درمان ریزش مو شقیقه

راه های درمان ریزش مو شقیقه باعث می شود تا در کوتاه ترین زمان بتوان از روش های کم هزینه و البته ساده ای به راحتی استفاده کرد. اگر ریزش مو در این قسمت چندان حاد نباشد، قطعاً روش های خانگی مؤثر واقع می شوند و در غیر این صورت ضمن مراجعه به پزشک می توان از داروها و محلول های گوناگونی برای درمان استفاده کرد.

درمان آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک یک نوع طاسی بسیار رایج در آقایان و بانوان است. این نوع ریزش مو دقیقاً از قسمت شقیقه ها آغاز می شود و اگر درمان نشود به طاسی دیگر قسمت های سر هم سرایت خواهد کرد. برای درمان طاسی آندروژنتیک از دارویی به نام فیناستراید آقایان می توانند استفاده کنند. ماینوکسیدیل هم یک نوع داروی موقت مخصوص آقایان است. کاشت مو نیز در برخی اوقات شاید راهکار مناسبی باشد. در پایان آقای می توانند از لیزر درمانی هم استفاده کنند.

برای درمان طاسی با الگوی زنانه لیزر درمانی البته سطح پایین، کاشت مو و استفاده از مکمل های آهن را می توان گزینه های قابل قبولی معرفی کرد. به هر حال راه های درمان ریزش مو شقیقه متنوع هستند که در موارد حاد این چنینی بهتر است تحت نظر پزشک از روش های درمانی و خصوصاً محلول و داروهایی شیمیایی استفاده کنید.

رژیم غذایی 

حقیقتاً از جمله راه های درمان ریزش مو شقیقه می تواند مصرف مواد غذایی و خوراکی باشد که حاوی پروتئین، آهن، بیوتین و عنصر روی هستند. به این دلیل که کمبود هرکدام از این مواد می توانند دلیل واضحی برای ریزش مو در قسمت شقیقه به شمار آیند.

 • چنانچه به مواد حاوی پروتئین بخواهیم اشاره مختصری داشته باشیم، می توان گفت آجیل و مغزها، دانه کدو تنبل، انواع شیر، پنیر (پارمزان،رومانو، سوئیسی کم چرب، موزارلا، گودا، بز)، ماست (یونانی)، تخم مرغ، جودوسر، ماهی و غذاهای دریایی، گوشت قرمز، کلم بروکلی، گوشت مرغ و بوقلمون، سویا و… همگی جزء منابع اصلی پروتئین به شمار می آیند.
 • منابع غذایی آهن را نیز باید بشناسید. مصرف انواع غذاهای کنسروی، لوبیای سفید، دانه جو خشک، جگر گوساله، نخود پخته، رب گوجه فرنگی، اسفناج پخته، صدف خوراکی پخته، بادم هندی و… برای درمان ریزش مو شقیقه می توانند بسیار مؤثر باشند.
 • منابع غذایی بیوتین (ویتامینB7) نیز برای درمان ریزش مو قسمت شقیقه مناسب است. زرده تخم مرغ، حبوبات، مغز آجیل ها، جگر حیوانات، سیب زمینی شیرین، قارچ ها، موز و… منابع اصلی
 • غذایی بیوتین به شمار می آیند.
  آیا می دانید که در عدس، لوبیا سفید، جو دوسر، آجیل سویا، زرده تخم مرغ، بادام هندی، گوشت گوساله، تخم کدو، گوشت مرغ، جگر گوساله و… عنصر روی وجود دارد؟ پس استفاده کنید تا از ریزش موی شقیقه خود جلوگیری کرده باشید.
پیشنهاد سردبیر  ویتامینه مو در منزل

محکم نبستن موها

متأسفانه برخی از افراد و خصوصاً بانوان متوجه نیستند که ضمن بستن محکم موهای خود چه فشاری به قسمت شقیقه وارد می کنند. خصوصاً مدل دم اسبی یکی از مدل های بسیار رایجی است که در بین بانوان مرسوم است و می تواند به ریزش موی قسمت شقیقه به شدت منجر شود، این فشار فیزیکی را جدی بگیرید و لطفاً در دسته بندی راه های درمان ریزش مو شقیقه قرار دهید.

عدم مصرف هرنوع دارویی

عدم مصرف هرنوع دارویی

یکی دیگر از راه های درمان ریزش مو شقیقه بدون شک توجه به نوع دارویی است که مصرف می کنید. به این دلیل که عوارض جانبی برخی از داروها به ریزش موی شقیقه ختم می شود و این داروها می توانند داروهای هورمونی نظیر قرص های ضدبارداری باشند. داروهای ضدالتهابی را نیز جدی بگیرید که داروهای آرتریت در این دسته وجود دارند.

داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین و داروهایی برای درمان اختلال های تیروئیدی را نیز نادیده نگیرید. ناگفته نماند داروهایی که کاهش دهنده کلسترول هستند را هم باید در این بین مورد بررسی قرار داد. به هر حال قبل از مصرف هرنوع دارویی حتی یک استامینوفن Paracetamol به ظاهر ساده در مورد عوارض آن کمی لطفاً تحقیق کنید.

درمان های خانگی

راه های درمان ریزش مو شقیقه را به صورت خانگی هم امتحان کرده اید؟ توجه کنید که درمان های خانگی به مرور زمان تأثیر خود را نشان میدهند و نباید به دنبال نتیجه سریع این روش درمانی باشید و مهم تر از همه درمان های خانگی جزء درمان های کم هزینه و البته کم عوارض تری هستند.

 1. روغن بنفشه، یکی از روغن هایی است که به درمان خانگی این مشکل می پردازد. ترکیب روغن بنفشه با زیتون حقیقتاً معجزه می کند. این روغن علاوه بر تقویت رشد مو در قسمت شقیقه اگر به خوبی ماساژ دهید می تواند در دیگر قسمت های سر به درمان موخوره و شوره سر هم کمک کند.
 2. استفاده 2 ساعته از روغن سیاه دانه را روی پوست سر جدی بگیرید. علاوه بر جلوگیری از ریزش مو به تقویت و بهبود هرچه سریع تر مو نیز کمک می کند. این روغن جزء روغن های همه کاره است. لطفاً بعد از 2 ساعت موهای خود را شستشو دهید.
 3. آب پیاز که جزء روش های درمانی بسیار معروف است را نادیده نگیرید؛ زیرا علاوه بر تقویت رویش مو در قسمت شقیقه به جلوگیری از عفونت های قارچی هم کمک می کند. حتی به خاطر داشته باشید که گوگردی که در پیاز وجود دارد می تواند به افزایش گردش خون پوست سر هم کمک کند.
 4. ماسک دارچین و عسل غوغا می کند. شما این ماسک را تهیه کنید و به مدت 20 دقیقه روی موهای خود بگذارید و بعد از 20 دقیقه موها را بشویید. دارچین به شفافیت رنگ مو و گردش خون سطح پوست سر هم می تواند کمک شایانی کند.
پیشنهاد سردبیر  براشینگ مو بدون آسیب رسانی

سخن پایانی
راه های درمان ریزش مو شقیقه کم نبودند. شما با توجه به اینکه در شدت ریزش مو در این قسمت چه میزان است می توانید از هرکدام از راهکارهای گفته شده به راحتی استفاده کنید. ناگفته نماند که برای استفاده از داروهای شیمیایی و محلول های متفاوت لطفا با پزشکی ماهر مشورتی داشته باشید که با عوارض جانبی داروها روبرو نشوید و مشکلات دیگری را تجربه کنید که باعث برآورد هزینه بیشتری به مرور زمان شوند و به هر حال در موارد نه چندان حاد، قطعاً درمان های خانگی و رژیم غذایی مؤثر خواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه