عوارض خطرناک خوابیدن با آرایش

خوابیدن با آرایش ممکن است کاری به ظاهر ساده به نظر برسد؛ اما همین کار به ظاهر ساده می تواند آسیب زیادی به پوست شما بزند. گاهی نیاز است تا دیر وقت کار کرده یا بیش از اندازه برای پاک کردن آرایش خود، خسته باشید. درست است که انجام این کار برای بار اول، ضرر خاصی ندارد؛ اما اگر به یک عادت و کاری همیشگی بدل شود، می تواند تاثیر بدی بر سلامت پوست بگذارد. در این مطلب قصد داریم تا شما را اثرات خوابیدن با آرایش، آشنا کنیم.

مضرات خوابیدن با آرایش

مضرات خوابیدن با آرایش

شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که مضرات خوابیدن با آرایش چیست؟ در این بخش به برخی از مضرات این کار، اشاره خواهیم کرد.

 • جوش زدن صورت
  در صورتی که بدون پاک کردن آرایش، به خواب بروید، انواع آلودگی ها و سلول های مرده، روی سطح پوست باقی مانده و مانع تنفس آن می شوند؛ همین امر سبب می شود که پوست ملتهب شده و جوش بزند. جوش زدن می تواند ظاهر زیبای پوست را بر هم زده و ممکن است تا مدت ها نتوان آن ها را بر طرف کرد.
 • کدر شدن رنگ پوست
  داشتن پوستی کدر و آلوده یکی دیگر مضرات خوابیدن با آرایش make up است. یکی از متخصصان پوست در این رابطه می گوید: «روغن ها و سلول های مرده در خارجی ترین لایه های پوست تمام شب در تماس با بالش قرار دارند و گردش طبیعی در این لایه از پوست کاهش می یابد. پاک سازی و لایه برداری منظم برای ظاهرشدن سلول های جدید پوست ضروری است و اجازه می دهد فرایندهای ترمیم طبیعی پوست روند خودشان را طی کنند.» خوشبختانه با داشتن یک روتین مراقبت پوستی و پاکسازی آن، می توان دوباره شادابی را به پوست برگرداند.
 • بدتر شدن شرایط آکنه
  برخی افراد پوستی حساس داشته و نیاز به مراقبت بسیار دارند. در چنین شرایطی در صورت خوابیدن با آرایش، وضعیت پوستی بی ثبات شده و موجب بروز آکنه می شود؛ این امر برای افرادی پوستی چرب داشته و مستعد بروز آکنه هستند، موجب تشدید علائمشان خواهد شد.
 • ظاهرشدن چین وچروک روی پوست
  آرایش داشتن پوست سبب می شود تا رادیکال های آزاد در آلودگی هوا، روی پوست بچسبند؛ بنابراین در صورت خوابیدن با آرایش، رادیکال ها و آلودگی ها فرصت بیشتری برای فعالیت و آسیب رساندن به پوست خواهند داشت. رادیکال های آزاد دشمن طبیعی کلاژن ها بوده و آن ها را تجزیه می کنند. تجزیه کلاژن ها به روند پیری دامن زده و باعث ایجاد چین و چروک خواهد شد.

در سال 2013 میلادی، روزنامه دیلی میل یک آزمایش انجام داد. در این آزمایش از یک زن خواسته شد تا به مدت یک ماه آرایش خود را پاک نکرده و صورتش را شستشو ندهد. او موظف بوده که هر روز صبح روی پوست نشسته خود، به صورت مجدد آرایش انجام دهد. پس از اتمام آزمایش، چهره زن به مدت 10 سال پیرتر شده بود. 

 • خطر عفونت
  درست است که خوابیدن با آرایش به تنهایی باعث ایجاد عفونت نمی شود؛ اما در صورت وجود ساییدگی پوستی همچون آکنه، این امر می تواند عفونت پوستی را به همراه داشته باشد. در صورت خوابیدن با آرایش، آن هم زمانی که حصار پوستی شما به خطر افتاده باشد، احتمال بروز عفونت ها افزایش می یابد.
 • بثورات پوستی
  به طور معمول مواد آرایشی محرک هایی مانند رنگ و عطر دارند. اگر این محرک ها تا مدتی طولانی روی سطح پوست باقی بمانند، می توانند باعث التهاب پوستی شده و سلامت آن را به خطر بیندازند. پوست از مدت زمانی که به خواب می رویم به عنوان زمان استراحت و بازسازی خود استفاده می کند. در صورت خوابیدن با آرایش، در روند بازسازی پوست اختلال ایجاد شده و مانع لایه برداری طبیعی آن، می شود. اصلی ترین موانع این کار، کرم پودر و پرایمرهای غلیظ و روغنی هستند. ایجاد جوش های سرسیاه، آکنه و تیرگی پوست، از دیگر مضرات خوابیدن با آرایش است.
 • آسیب به سلامت چشم ها
  شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که با آرایش خوابیدن می تواند باعث آسیب رسیدن به چشم شود. از جمله خطرات خوابیدن با آرایش می توان به مواردی نظیر التهاب یا عفونت چشم، قرمزی چشم و خراش قرنیه، اشاره کرد. در حقیقت علت این اتفاقات را می توان مالیدن ذرات آرایش به سطح چشم دانست. چشم یکی از حساس ترین نواحی بدن بوده و نیاز است تا پیش از خواب، ریمل، خط چشم و سایه را از روی آن پاک کنید. انسداد فولیکول های ریز مو و غدد چربی پلک ها از دیگر مضرات خوابیدن با آرایش است.
 • شکستن مژه ها
  خوابیدن با ریمل می تواند باعث شکننده شدن مژه ها شده و حتی سرعت ریزش آن ها را افزایش دهد.
 • ترک خوردن لب ها
  در صورتی که رژ لب در زمان خواب روی لب باقی بماند، رطوبت آن را جذب کرده و باعث ترک خوردن لب خواهد شد. به شما توصیه می کنیم که در این شرایط از بالم لب و کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
 • فشار و سایش بالشت بر پوست
  در زمان خواب و به صورت ناخودآگاه، ما به طور مداوم صورت خود را به بالشت می سابیم؛ همین امر در زمان خوابیدن با آرایش سبب می شود که مواد شیمیایی آن به منافذ پوست و فولیکول های مویی نفوذ کرده و آسیب را دوچندان کنند.
پیشنهاد سردبیر  افزایش جذب مشتری با سالن بیوتی

سخن پایانی
با آرایش خوابیدن می تواند تاثیر مخربی بر سلامت پوست و زیبایی افراد داشته باشد. بسیاری از بانوان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و تکرار این کار، مشکلات پوستی زیادی را برای خود ایجاد می کنند. پس از مطالعه این مطلب، امیدواریم که از مضرات خوابیدن با آرایش با خبر شده و دیگر هرگز به خاطر خستگی، بدون پاک کردن آرایش به خواب نروید. اگر مضرات دیگری از خوابیدن با آرایش می شناسید، حتماً آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه