سالن بیوتی
آشنایی با لاک ناخن

لاک ناخن

لاک ناخن یکی از انواع وسایل آرایشی بوده که از محبوبیت بسیار زیادی در میان خانم ها و دخترها برخوردار است. استفاده از این نوع وسیله آرایشی برخلاف انواع دیگر آن، محدود به گروه سنی خاصی نیست و تمامی افراد با هر گروه سنی می توانند از آن استفاده کنند و از زیبایی لاک روی ناخن های خود لذت ببرند.  لاک یکی از انواع محصولاتی است که دارای تنوع بسیار زیادی می باشد. این محصول در رنگ های مختلف با کیفیت های متفاوت به فروش می رسد. استفاده از لاک های با کیفیتی که از بهترین مواد اولیه تولید شده اند، هیچ خطری برای سلامتی افراد ندارد. لاک دارای مدل های مختلف و غلظت های متفاوت است. برخی از آن ها بدون رنگ، برخی اکلیلی و برخی نیز دارای رنگ مات هستند.

اگر از لاک ناخن در محیط خانه استفاده می کنید بهتر است در یک محیط تهویه مناسب باشد تا بوی شیمیایی آن، باعث ایجاد بیماری نشود. معمولا امروزه از لاک ناخن به دلیل انجام عمل طراحی روی آن، در آرایشگاه ها استفاده می شود. در چنین مواردی اگر تهویه مناسب وجود نداشته باشید، در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت یا مشکلات ریوی می شود. 

بهتر است در هنگام بارداری از مراجعه به سالن های آرایشی خودداری کنید؛ چرا که بوی شیمیایی این محصولات باعث ایجاد آسیب به سلامت جنین می شوند. برخی از لاک ها به طور بسیار سالم تهیه می شوند. به این معنی که در هنگام تولید آن از موادی مانند دی بوتیل فتالات یا فرمالدیید استفاده نمی شود. این نوع لاک ها دارای پایه آب و مخلوطی از عسل هستند. 

با اینکه این نوع لاک هیچ گونه مواد شیمیایی ندارد، زمان زیادی برای خشک شدن نیاز دارد. اگر زمان لازم برای خشک شدن را طی نکند، بسیار سریع از روی ناخن کنده می شود. مصرف این نوع لاک بسیار وقت گیر است اما در عین حال هیچ اثر بدی روی سلامتی فرد ندارد. 

همانطور که از نام آن پیداست، لاک پایه یکی از انواع لاک های تولید شده است که قبل از لاک اصلی روی ناخن زده می شود. این نوع لاک با سرعت بالایی خشک می شود و از انواع لاک های مایع نیمه چسبناک است. این محصول شیارهای ناخن را پر می کند و باعث می شود لاک اصلی مقاوم تر باشد و دیرتر پاک شود. 

لاک برق ناخن معمولا برای افزایش درخشندگی و زیبایی بیشتر انگشت ها، روی لاک اصلی زده می شود. این نوع محصول خاصیت محافظت کنندگی دارد و باعث افزایش استحکام ناخن می شود. 

این نوع لاک دارای طیف وسیعی از رنگ های مختلف است. با استفاده از این محصول می توانید با توجه به سلیقه خود و یا لباسی که می پوشید، رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید و از آن به عنوان رنگ ناخن خود استفاده کنید. 

لاک ناخن از مواد شیمیایی است که برای پاک کردن آن نیاز به استفاده از محصولات خاصی است. معمولا از محلول هایی مانند استون، استونیتریل، ایزوپروپیل الکل، اتیل استات برای پاک کردن لاک ناخن استفاده می شود. امروزه این محصولات با تنوع بسیار بالایی به فروش می رسند و می توان آن را در انواع طرح های مختلف خریداری کرد. 

در میان تمامی پاک کننده ها، استونیتریل دارای سم بسیار زیادی است؛ به همین دلیل از سال 2000 مصرف آن در منطقه اقتصادی اروپا ممنوع است. چرا که باعث ایجاد آسیب  به سلامت فرد می شود. در برخی موارد از ترکیب استون یا اتیل استات همراه با مقدار کمی از بوتیل اتئارات و مونواتیل اتر و دی اتیلن گلیکول برای ساخت پاک کننده لاک ناخن استفاده می شود تا بتوانند اثر خشک کنندگی حلال را کاهش دهند. توجه داشته باشید که لاک ناخن و پاک کننده های آن، اشتعال زا هستند. به هیچ عنوان آن را در معرض شعله باز یا سیگار روشن مصرف نکنید.

لاک ناخن در کیفیت های مختلف به بازار عرضه می شود. لاک های ناخن بی کیفیت موجب ایجاد آسیب به سلامت فرد می شوند؛ بنابراین توجه به کیفیت محصول خریداری شده اهمیت بسیار زیادی دارد. یک لاک ناخن خوب و با کیفیت باید دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد. 

لاک ناخن باید به آسانی با استفاده از پاک کننده ها پاک شود. سرعت خشک شدن بالایی داشته باشد. جلوه زیبایی به ناخن دهد و ماندگاری آن بسیار بالا باشد. توجه داشته باشید که لاک ناخن نه باید آنقدر رقیق و نه باید آنقدر غلیظ باشید. اگر لاک رقیق باشد، زمانی که آن را روی ناخن میز نید پخش می شود و نمی تواند پوشش یک دستی روی ناخن ایجاد کند. اگر لاک ناخن بیش از اندازه غلیظ باشد، زمانی که روی ناخن مالیده می شود، رد و اثر فرچه روی ناخن می ماند. 

لاک ناخن باید سریع خشک شود تا بتوان لایه بعدی را روی آن استفاده کرد. لایه های خشک شده لاک نباید هیچ گونه اثر ناصافی، حباب و یا نقطه روی ناخن ایجاد کنند. یک لاک ناخن خوب باید ماندگاری به مدت 5 تا 7 روز داشته باشد. به این معنی که در طی این مدت، شفافیت خود را از دست ندهد و هیچ گونه ترک و پوسته پوسته شدن روی آن، وجود نداشته باشد. 

رنگ های لاک ناخن دو دو مدل مختلف حلال و سوسپانسیون هستند. معمولا از رنگ های محلول در الکل مانند نارنجی روغنی یا کارموسین برای افزایش جلای شفاف لاک استفاده می شود. اگر رنگ لاک ناخن در جلای مناسب تهیه شود باعث ایجاد محلول های پایدار غلیظ می شود. از آنجایی که درجه انحلال پذیری متفاوت است، باید بدانیم که از چه حلالی برای کدام رنگ استفاده می کنیم. 

اگر می خواهید محلول رنگی غلیظی از لاک ناخن به دست آورید، بهترین راه این است که یک پایه بی رنگ به محلول رنگی اضافه کنید. رنگ های قرمز از جمله رنگ های نامحلول هستند. به همین دلیل به پایه بی رنگ افزوده می شوند.

در دوران بارداری، توجه به استفاده از محصولات شیمیایی اهمیت بسیار زیادی دارد. خانم ها در طی این دوره دچار تغییرات هورمونی می شوند. در برخی موارد ممکن است نسبت به لوازم آرایشی و بهداشتی که قبل از بارداری استفاده می کردند، حساسیت نشان دهند. البته این مورد تنها برای برخی از خانم های باردار رخ می دهد. 

میزان تاثیر لاک ناخن در دوران بارداری به شرایط جسمی فرد باردار و نوع ترکیبات مورد استفاده در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نظر دارد. استفاده از لاک ناخن در طی دوران بارداری و شیردهی بلامانع است؛ چرا که لاک دارای یک ماده رنگی است که خاصیت جذب شدن ندارند. استفاده از لاک ناخن باکیفیت و مرغوب هیچ مشکلی در طی دوران بارداری و شیردهی ندارد.

لاک های ناخن دارای مواد شیمیایی هستند که برخی از آن ها تاثیر مستقیمی در ایجاد اختلال عملکرد غدد درون ریز دارند. مواد شیمیایی نامرغوب روی سیستم ایمنی کودکان تاثیر منفی دارند و باعث ایجاد بیماری های بسیاری می شوند. کودکان به طور مرتب دستشان را به سمت دهان خود می برند. اگر لاک روی ناخن آن ها باشد باعث ورود مواد شیمیایی به بدن آن ها می شود. 

لاک ناخن دارای بوی بسیار بدی است که ناشی از وجود مواد سمی در بدن است. بهتر است استفاده از لاک ناخن را در کودکان جدی بگیرید. فراموش نکنید به هیچ عنوان تا زمان خشک شدن لاک خود، به فرزندتان نزدیک نشوید. بهتر است از لاک های بی کیفیت و فاقد استاندارد لازم، تا 6 ماه پس از زایمان استفاده نکنید. اگر در هر صورت به ناخن های کودک خود لاک می زنید به موارد زیر توجه داشته باشید:

از لاک های مرغوب، استاندارد و باکیفیت استفاده کنید. به طور مداوم روی ناخن های کودک لاک نزنید. بیش از دو روز اجازه ندهید لاک روی ناخن فرزندتان باشد. بهتر است لاک زدن را زمانی انجام دهید که کودک خواب است. در این صورت می توانید با آرامش بیشتری این کار را انجام دهید.

در تهیه لاک ناخن از مواد سمی و شیمیایی استفاده می شود. یکی از مواد شیمیایی مضر، وجود فتالات است؛ از این رو، از سال 2006، بسیاری از تولیدکنندگان لاک با توجه به قوانین وضع شده مجبور شدند استفاده از فتالات دی بوتیل را از ترکیبات لاک خود حذف کنند. فرمالدهید نیز یکی دیگر از موادی است که در هنگام تولید لاک ناخن مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که داشتن استاندارد لازم و کیفیت لاک در هنگام خرید آن بسیار اهمیت دارد. از لاک ناخن در محیط تهویه دار استفاده کنید تا مانع از ایجاد بیماری های ریوی و تنفسی شود. بهتر است لاک ناخن را به مدت زیاد روی ناخن خود قرار ندهید؛ چرا که باعث ایجاد بیماری روی ناخن می شود. 

لاک ناخن یکی از محصولاتی است که باعث افزایش زیبایی بی نظیر ناخن های دست و پا می شود. این محصول نه تنها جنبه زیبایی دارد بلکه مزایای بسیاری نیز به دنبال دارد. 

رفع استرس
امروزه انجام عمل مانیکور و پدیکور بسیار افزایش یافته است؛ چرا که خانم ها اهمیت زیادی به افزایش زیبایی ناخن های خود قائل هستند. انجام این عمل باعث افزایش احساس مثبت در افراد می شود و نوعی حس لذت از زیبایی ناخن های خود به دست می آورند. اگر احساس خستگی دارید، بهتر است سری به مراکز آرایشی انجام پدیکور و مانیکور بزنید تا با حس خوبی از زیبایی ناخن های خود، هر گونه استرس و افسردگی را از خود دور کنید. 

پیشگیری از ابتلا به عفونت های قارچی
پیشگیری از ابتلا به عفونت های قارچی یکی دیگر از انواع فواید بی نظیر لاک ناخن است. در اثر انجام عمل مانیکور و پدیکور، سلامت ناخن های دست و پا افزایش می یابد. همانطور که می دانید قبل از انجام این عمل، ابتدا کوتیکول ناخن ها تمیز می شوند. سپس انگشت ها را مرطوب کننده می زنند و در نهایت اقدام به انجام عمل مانیکور و پدیکور می کنند. در واقع با بهانه لاک زدن، به طور کامل به ناخن های دست و پای شما رسیدگی می شود. 

روغن کوتیکول که از آن برای اطراف ناخن استفاده می شود دارای ترکیبات بسیار مفیدی مانند ویتامین ای، روغن بادام، جوجوبا، درخت چای و سبوس برنج است. به همین دلیل تاثیر بسیار زیادی در افزایش سلامت ناخن ایفا می کند. حتی اگر در خانه نیز از لاک ناخن استفاده می کنید، مصرف این نوع روغن را فراموش نکنید. 

روغن کوتیکول نه تنها باعث افزایش لطافت پوست اطراف ناخن های دست و پا می شود بلکه مانع از ابتلا به بیماری های مختلف قارچی نیز می گیرد و باعث افزایش سلامت ناخن می شود. 

استحکام ناخن
استفاده از لاک ناخن باعث افزایش استحکام ناخن ها می شود. پاک کننده های لاک خود دارای فواید بسیار زیادی هستند. از آنجایی که امروزه در تولید لاک پاک کن ها از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن، در هنگام پاک کردن لاک ناخن جذب ناخن می شوند؛ در نتیجه بافت ناخن را تقویت می کنند و باعث افزایش استحکام آن می شوند. 

پنهان سازی عارضه ناخن
در برخی موارد عارضه هایی روی ناخن ایجاد می شوند که باعث کاهش اعتماد به نفس خانم ها می شوند. لاک ناخن بهترین راه برای پنهان ساختن عارضه های ناخن و افزایش اعتماد به نفس در آن ها است. بسیاری از خانم ها با کمبود کلسیم مواجه هستند. کمبود کلسیم در این گونه افراد باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن می شود. با استفاده از لاک می توان چنین عارضه هایی را پوشاند و ظاهر بسیار زیبایی به ناخن های دست و پا عطا کرد. 

افزایش میزان رشد ناخن
در هنگام استفاده از لاک ناخن، ناخن ها را ماساژ می دهند. به این منظور از روغن کوتیکول استفاده می شود که به تمامی قسمت های ناخن و انگشت پا مالیده می شود. ماساژ ناخن با روغن کوتیکول باعث افزایش رشد ناخن ها می شود. استفاده از روغن کوتیکول برای ماساژ ناخن تنها به مدت یک هفته نیز باعث افزایش استحکام ناخن و مانع از شکستگی آن می شود. 

لاک ناخن علاوه بر تمامی فواید خود روی سلامتی ناخن، دارای معایبی نیز است. استفاده از این محصول آرایشی برای برخی از افراد ممکن است با خطرات بسیار جدی مواجه شود؛ بنابراین در هنگام استفاده از این محصول تمامی جوانب آن را در نظر بگیرید و سپس اقدام به استفاده از لاک ناخن کنید. 

از آنجایی که در تهیه لاک ناخن از مواد شیمیایی استفاده می شود، ممکن است در برخی از افراد باعث ایجاد بیماری های بسیاری شود. برخی از خانم ها نسبت به مواد شیمایی حساسیت دارند و نسبت به آن، آلرژی پیدا می کنند. مراقب باشید که نسبت به مواد شیمیایی لاک ناخن، واکنش منفی از خود نشان ندهید. در غیر این صورت بهتر است مصرف آن را برای همیشه کنار بگذارید تا هیچ خدشه ای به سلامتی خود وارد نکنید. 

استفاده از لاک ناخن برای کودکان زیر 4 سال توصیه نمی شود؛ چرا که کودکان در این سن، دست خود را به طور مکرر به دهان خود نزدیک می کنند. در این صورت ممکن است مواد شیمایی لاک ناخن وارد دهان کودک شوند. لاک از مواد شیمیایی و سمی تهیه می شود. ورود مواد سمی به بدن کودک باعث ایجاد بیماری های بسیاری می شود. 

تولوئن یکی از مواد مضری است که در تهیه انواع لاک های ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افراد نسبت به وجود تولوئن از خود حساسیت و آلرژی نشان می دهند که این امر باعث ایجاد اختلال در عملکرد صحیح بدن می شود. بسیاری از افراد حتی نسبت به تنفس تولوئن نیز بسیار حساس هستند و دچار گرفتگی تنفسی و ریوی می شوند. 

فتالات از دیگر مواد شیمیایی و سمی لاک ناخن است. استفاده از این نوع ماده در سال 2006، ممنوع اعلام شد. استفاده از محصولاتی که دارای مقادیر زیادی از فتالات هستند باعث ایجاد بیماری مانند دیابت می شود؛ چرا که محصولات به دست آمده از سوخت و ساز فتالات در ادرار تجمع پیدا می کنند. این امر باعث افزایش مقاومت سلول ها نسبت به انسولین می شود و ممکن است در نهایت باعث ابتلا به دیابت گردد. 

نحوه تولید لاک ناخن

لاک ناخن یک ماده شیمیایی است که در رنگ های مختلف تولید می شود و باعث افزایش زیبایی ناخن های دست و پا می گردد. در برخی موارد، از این محصول برای افزایش محافظت از ناخن ها نیز استفاده می شود. معمولا از لاک های شفاف برای محافظت از ناخن در برابر شکستگی استفاده می شود. 

استیرال کونیوم هکتورایت نوعی ماده غلظت دهنده است که در هنگام تولید لاک، به آن اضافه می کنند. با تکان دادن بطری لاک، از حالت سکون خارج شده و به گران روی مناسب می رسد تا بتواند روی ناخن ثابت بماند. در زمان های گذشته نیز از لاک ناخن استفاده می کردند. اما مواد مورد استفاده برای رنگ کردن ناخن از نوع مواد شیمیایی نبودند.

آن ها معمولا از گیاهانی مانند حنا و ترکیب صمغ عربی، موم زنبور عسل، سفیده تخم مرغ و ژلاتین برای رنگ کردن ناخن خود استفاده می کردند. لاک های شیمیایی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، از مواد مختلفی مانند نیتروسلولز، حلال، ماده نرم کننده پلاستیک به نام پلاستی سایزر و نوعی رنگینه تولید می شوند. 

در برخی موارد می توان به جای استفاده از نیتروسلولز، از مولکول های پلیمری دیگری که خاصیت مشابه دارند، استفاده کرد. کاربرد نیتروسلولز در لاک ناخن این است که یک قشر نازک براق روی لاک ایجاد می کند. پلاستی سایزر نیز مانع از شکستن این نوع قشر نازک روی ناخن می شود. 

از رزین برای چسبیدن آن به ناخن استفاده می شود که مانع از پوسته پوسته شدن لاک نیز می شود. در برخی موارد برای از بین بردن بوی لاک ناخن، به آن عطر اضافه می کنند.

انواع لاک ناخن 

 لاک ناخن دارای انواع مختلف است. این محصول کاربردهای متفاوتی دارد. از لاک نه تنها برای افزایش زیبایی ناخن های دست و پا استفاده می شود بلکه برای افزایش سلامت ناخن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

 قیمت خرید لاک ناخن

 لاک ناخن در قیمت های مختلف به بازار عرضه می شود و نمی توان قیمت ثابتی برای خرید آن، بیان کرد. اما در حالت کلی عوامل بسیاری مانند نوع برند، طرح لاک، کیفیت محصول در تعیین قیمت لاک ناخن موثر هستند. اگر لاک ناخن با مواد اولیه بسیار مرغوب و باکیفیت تولید شود، به این معنی است که کیفیت بالایی دارد. در این صورت قیمت خرید آن نیز بالاتر خواهد بود.

اگر در تهیه لاک ناخن از مواد بی کیفیت و نامرغوب استفاده شود، بوی بسیار بدی خواهد داشت. علاوه بر این ماندگاری بالایی نیز ندارد و با قیمت بسیار پایینی به فروش می رسد. بهتر است در هنگام خرید این محصول از انواع برند آن خریداری کنید تا از کیفیت محصول خریداری شده، اطمینان لازم را داشته باشید.

لاک ناخن

افزایش مشتری و کسب درآمد

سامانه سالن بیوتی متشکل از تیمی جوان و با انگیزه، تخصصی‌ترین مجموعه های ارائه‌دهنده خدمات سالن های زیبایی است. “سالن زیبایی” و “متخصصان زیبایی” و “آکادمی زیبایی” دامنه وسیعی از نیازهای سالن ها در ایران  را پوشش می‌دهد

بهترین ها
مقالات آموزشی مرتبط

جدید ترین مقالات ناخن

5/5 - (4 امتیاز)