مزایا و معایب مانیکور ناخن

مانیکور ناخن امروزه در میان بانوان طرفداران بسیاری پیدا کرده و معمولا اغلب این کار را انجام داده اند. در واقع مرتب بودن ناخن ها تاثیر فراوانی در زیبایی و سلامت دست ها خواهد داشت که این روز ها بیشتر خانم ها با انجام کاشت ناخن در صدد زیبا تر نشان دادن ناخن و دست های خود هستند. اما برخی افراد به دنبال روشی بدون درد و عوارض برای زیبا کردن ناخن های خود بوده که به همین منظور مانیکور ناخن را انتخاب می کنند. اگر قصد دارید با مزایا و معایب مانیکور ناخن بیشتر آشنا شوید بهتر است تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با مانیکور ناخن

امروزه برخی از واژه ها و اصطلاحات آرایشی بسیار رواج پیدا کرده و در میان مردم پرکاربرد هستند؛ البته شاید برخی افراد هنوز با چنین اصطلاحاتی آشنایی نداشته باشند به طور مثال شاید برای برخی افراد سوال باشد که مانیکور ناخن چیست و چگونه انجام می شود؟ شاید اغلب افراد مانیکور ناخن را تنها یک روش زیبایی برای ناخن و دست ها بدانند اما در حقیقت مانیکور یک تکنیک و روش مراقبتی برای دست ها مخصوصا ناخن خواهد بود.

این کار با استفاده از ابزار و مواد مختلف صورت می گیرد که سلامت و زیبایی ناخن و دست و پای شما را به همراه دارد. مانیکور در واقع به مجموعه اقداماتی که برای فرم دادن ناخن ، برطرف کردن پوست های اضافی اطراف آن و… خواهد بود که به روش های مختلف و در انواع متفاوتی ارائه می شود. پس باید توجه داشته باشید رسیدگی به ناخن ها و زیبا کردن آن ها تنها سوهان کشیدن ناخن نیست؛ بنابراین برای زیبایی و سلامت ناخن ها باید مراحل مختلفی را طی کنید که سوهان کشیدن یکی از آن ها خواهد بود.

البته توجه داشته باشید این کار حتما باید در سالن های معتبر و توسط یک مانیکوریست با تجربه انجام شود تا ضمن دریافت نتیجه دلخواه از ایجاد آسیب و مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

متد و روش مانیکور ناخن

در واقع پایه و اساس مانیکور ناخن را می توان در دو روش و متد خیس و خشک معرفی کرد که هر کدام از آن ها به نحوی متناسب با نوع ناخن و پوست دست انجام می شود، تکنیک مناسبی برای مراقبت و حفظ سلامت پوست و ناخن خواهد بود. دو روش و تکنیک در مانیکور ناخن عبارتند از:

  • مانیکور خیس: مانیکور خیس که به آن مانیکور مرطوب نیز گفته می‌شود یکی از متدها و تکنیک های مانیکور ناخن است که در آن به منظور آماده کردن دست های شما از آب گرم استفاده می کنند. این کار باعث می شود در طول فرایند کار یا پس از آن پوست دست شما شاداب بماند. نا گفته نماند ‌که به آب گرم می توان روغن های مختلفی را اضافه کرد و از فواید آن بهره مند شد. توجه داشته باشید در این روش رعایت نکات و موارد بهداشتی الزامی و بسیار حائز اهمیت است.
  • مانیکور خشک: در روش مانیکور خشک گرچه هدف اصلاح ناخن و برداشتن پوست خشک اطراف آن است اما دیگر از آب گرم و پارافین خبری نیست. این روش معمولا برای کسانی که ناخن های شکننده و پوست خشکی دارند توصیه می شود.

انواع مختلف مانیکور ناخن

باید بدانید که خدماتی که به منظور مانیکور ناخن در مراکز زیبایی انجام می شود ممکن است متفاوت باشد و هر کدام یک نوع از این تکنیک را روی ناخن های شما پیاده کنند. البته در بیشتر موارد این که چه نوع مانیکوریمد نظر داشته باشید حائز اهمیت خواهد بود که قصد داریم برخی از انواع آن را معرفی کنیم.

مانیکور ساده
نوع ساده مانیکور ناخن می تواند شامل موارد مختلفی شود مانند از بین بردن سلول های مرده پوست، ماساژ دست و… برای این کار دست ها را در آب ولرم با صابون خیس کرده و شستشو می دهند. بعد از آن ناخن ها آماده تمیز شدن هستند و در صورت نیاز آن ها را کوتاه کرده و سوهان می کشند. بعد از انجام این مراحل دست ها توسط مانیکوریست ماساژ داده می شود سپس یک لاک ساده روی ناخن ها زده می شود و در نهایت با استفاده از یک کرم مرطوب کننده و نرم کننده دست ها را لطیف و زیبا می کنند.

مانیکور اسپا
مانیکور اسپا در مقایسه با مانیکور ساده خدمات پیشرفته و طولانی تری دارد. این خدمات علاوه بر مراحل مانیکور ساده شامل موارد دیگری مثل لایه برداری پوست دست با استفاده از گلیکولیک و پارافین خواهد بود. در واقع این لایه برداری با استفاده از کرم یا ژل حاوی گلیکولیک خواهد بود که و با ماساژ دادن آن جذب پوست می شود همین امر باعث خواهد شد سلول های مرده از بین برود. بعد از انجام این کار دست ها را برای مدتی با یک پلاستیک بپوشانید تا پوست دست مخصوصا اطراف ناخن به صورت یک دست با طراوت شود.

مانیکور فرانسوی ( فرنچ ناخن)
مانیکور فرانسوی را می توان یک روش کلاسیک دانست که تاثیر زیادی روی زیبا تر شدن ناخن ها خواهد داشت. مراحل انجام مانیکور ناخن همانند فرایند مانیکور ساده خواهد بود تنها تفاوت آن ها در نحوه و مدل لاک زدن ناخن ها خواهد بود. در این نوع مانیکور از فرنچ ناخن استفاده می شود بدین معنا که ابتدا روی ناخن ها یک لاک کمرنگ صورتی یا کرم رنگ زده می زنند؛ سپس نوک ناخن ها را با استفاده از یک لاک سفید رنگ خواهندکرد. در واقع فرنچ ناخن یکی از محبوب ترین نوع مانیکور محسوب می شود.

مانیکور ژلی
نوع دیگری از مانیکور ژلی نام دارد که در آن ضمن انجام مراحل معمولی آن در نهایت از ژلیش ناخن استفاده خواهد شد. لازم به ذکر است ظهر این نوع مانیکور با نوع معمولی آن تفاوت خاصی ندارد اما ژلیش ناخن علاوه بر جذاب تر بودن ماندگاری بیشتری نیز خواهد داشت. در واقع ژلیش همان لاک معمولی است با این تفاوت که آن را سه بار روی ناخن می زنند و برای خشک کردن آن از اشعه UV استفاده می کنند.

مزایای مانیکور ناخن

معمولا همه افراد مانیکور را به خاطر زیبایی آن انجام می دهند اما باید بدانید این کار مزایای بسیاری نیز دارد که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

سلامت پوست دست
با توجه به این که دست های ما به صورت روزانه و مدام در معرض آلودگی خواهد بود لازم است به پوست دست ها رسیدگی شود و از چروک و پیری آن جلوگیری کنیم. در واقع ماساژی که هنگام مانیکور ناخن روی دست ها انجام می شود می توتند پوست را احیا کند؛ بنابراین می توان گفت لایه برداری آن سلول های مرده را از بین برده و سلامت و وضعیت پوست دست را بهبود می بخشد.

جلوگیری از عفونت و قارچ ناخن
در برخی موارد متاسفانه شاهد این هستیم، که به دلیل رسیدگی نکردن به ناخن ها و توجه به وضعیت سلامت آن ها برخی افراد مبتلا به عفونت یا قارچ ناخن می شوند. در واقع با انجام مانیکور ناخن در مراکز معتبر می توانید از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

تاثیر مثبت روی جریان خون
در واقع می توان گفت ماساژ دست ها توسط مانیکوریست حرفه ای می تواند روی جریان خون شما تاثیر مثبتی داشته باشد. با توجه به این که دست و پا دو عضو فعال بدن به شمار می روند مانیکور آنها و به واسطه آن ماساژ دادن آن ها روی کل بدن تاثیر بسزایی دارد؛ همچنین مرطوب شدن پوست و احیا و لایه برداری آن موارد دیگری است که علاوه بر تاثیر خارجی بر بدن تاثیرات داخلی نیز روی بدن می تواند داشته باشد.

موثر در سلامت ذهن
یکی دیگر از مزیت های مانیکور ناخن تاثیر آن روی سلامت ذهن افراد خواهد بود. همان‌طور می دانید انجام مراحل مانیکور آرامش را در افراد تداعی می کند و در واقع ماساژ و انجام فرایند زیبا سازی ناخن و دست ها بسیار لذت بخش است که می تواند بر طرف شدن استرس آرامش اعصاب و در نهایت سلامت ذهن افراد را به همراه داشته باشد.

علاوه بر موارد بیان شده باید گفت افزایش استحکام ناخن ها، نرمی و لطافت پوست، رفع خیتگی دست ها، افزایش رشد ناخن ها و… از دیگر مزایای مانیکور ناخن به شمار می روند.

معایب مانیکور ناخن

مانیکور ناخن علاوه بر مزایای و فواید بی شماری که دارد قطعا دارای برخی معایب و خطرات نیز خواهد بود که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • ایجاد عفونت در ناخن ها: نکته ای که هنگام انجام مانیکور ناخن بسیار حائز اهمیت خواهد بود و باید مورد توجه قرار گیرد این است که به جهت حفظ سلامت ناخن ها باید این کار توسط یک مانیکوریست حرفه ای صورت گیرد. گاهی بی توجهی مانیکوریست ها به استریل نبودن وسایل یا بریدن قسمتی از پوست ناخن می تواند خطر عفونت در آن ناحیه را افزایش دهد. گرچه خراش خوردن بخشی از پوست دست هنگام مانیکور طبیعی است اما اگر نکات بهداشتی رعایت نشود بسیار خطر آفرین خواهد بود.
  • مضر بودن دستگاه UV برای سلامتی: این دستگاه که به منظور انجام ژلیش ناخن مورد استفاده قرار می گیرد گاها می تواند خطرساز باشد؛ چرا که به دلیل برخورد اشعه آن به صورت طولانی مدت با پوست ممکن است باعث دو رنگ شدن پوست یا در برخی موارد ابتلا به سرطان شود. پس بهتر است قبل از انجام کار از کرم ضد آفتاب روی پوست دست استفاده شود تا این خطرات کاهش یابد.

سخن پایان

با توجه به مطالب و مواردی که بیان شد صرف نظر از زیبایی و احساس شادابی و آرامشی که هنگام انجام مانیکور ناخن خواهید داشت باید به جهت جلوگیری از عوارض آن نکاتی که اشاره شد را مورد توجه قرار دهید. اگر به دنبال یک مرکز زیبایی و تخصصی برای انجام مانیکور ناخن هستید ما در سایت سالن بیوتی بهترین و تخصصی ترین مراکز را به شما معرفی خواهیم کرد.

4.8/5 - (5 امتیاز)
نظر
  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه