سالن بیوتی
آشنایی با ویتامینه مو

ویتامینه مو

امروزه یکی از معیارهای زیبایی افراد داشتن موهایی سالم و در عین حال درخشان است که برای این کار روش های مختلفی را تجربه می کنند. اگر چه تکنیک های زیادی برای تقویت موها پیشنهاد می شود اما بهترین راهکار که توانسته رضایت مشتری ها را جلب کند ویتامینه کردن مو است. با این متد تمام املاح معدنی و ویتامین هایی که مو به آنها نیاز دارد برای مو تامین می گردد و همین می تواند باعث رشد بهتر موها و همچنین براق شدن آنها شود.  ویتامینه کردن یک فرآیند ساده است اما مراحل مختص به خود را دارد و ما در اینجا شما را با فواید و روش های انجام آن آشنا می کنیم. 
ویتامینه
مهم ترین نکات

ویتامینه مو چیست؟

برای اینکه بتوانید موی سر را هم مانند سایر اعضای بدن از مواد مغذی تغذیه کنید، ویتامینه کردن یک پیشنهاد عالی است که می تواند نیاز شما را به بهترین شکل پاسخ دهد. با این کار ریشه مو تمام املاح معدنی و ویتامین ها را جذب کرده و به دلیل ارتباط مستقیمی که با پوست سر دارد می تواند مانع از ریزش مو و شوره سر شود و با تقویت پیاز مو به رشد آنها کمک کند. برای اینکه موها سلامت اولیه خود را به دست آورند و آن را حفظ کنند ویتامینه می توانند تاثیر بسزایی داشته باشد. 

وقتی رگ های خونی غنی از ویتامین و مواد معدنی می شوند مو به خوبی تغدیه شده و شرایط بهتری برای رشد پیدا می کند. ویتامینه کردن مو به کمک مواد باکیفیت می تواند ماندگاری خوبی هم داشته باشد به شرطی که شما به مراقبت های بعد از آن توجه کنید. موی شما زمانی به کراتینه نیاز دارد که به دلیل نور آفتاب و هوای نامناسب و همچنین استفاده از شوینده های نامناسب دچار خشکی و شکنندگی شده باشد. چون در این شرایط مو مواد مغذی خود را از دست داده است. 

برای تقویت موهای آسیب دیده تکنیک ویتامینه به خوبی جواب می دهد و می تواند اثرات منفی که قبلا به آنها اشاره کردیم را تا حد زیادی کاهش دهد. اقداماتی که در ویتامینه صورت می گیرد تنها به جهت احیای مو بوده و می تواند آسیب های وارد شده به آن را کاهش دهد‌. این یک روش اصلاحی درمانی است که ویتامین ها مهمترین ترکیبات آن را تشکیل می دهند به همین دلیل هم در تقویت موها و رساندن مواد مغذی نقش بسزایی دارد.

انواع ویتامینه مو

یکی از نشانه های زیبایی و سلامتی داشتن موهایی سالم و درخشان است که می تواند باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در شما شود. موها هم مانند سایر اعضای بدن نیاز به مراقبت های تقویت دارند که شما می توانید با ویتامینه کردن تمام مواد مغذی مورد نیاز را به موها برسانید و سلامت آنها را تضمین کنید. ویتامینه مو نمونه های مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم: 

موهای خشک: این نوع از ویتامینه کردن با حساسیت زیادی انجام می شود چون موها در این شرایط خشک و زبر شده اند و بیشتر املاح معدنی و ویتامین های خود را از دست داده اند. وز شدن موها مانع از حالت‌ پذیری و فرم گرفتن آنها می شود؛ به همین دلیل شما نیاز به ویتامین ها دادید تا لطافت را به موهای خود برگردانید. اگر چه خشکی مو به دلایل مختلف اتفاق می افتد اما شما با ویتامینه کردن می توانید به راحتی آن را درمان کنید.
موهای چرب: ویتامینه تنها برای موهای خشک نیست بلکه می تواند روی موهای چرب هم عملکرد فوق العاده ای داشته باشد. چربی مو هم یک معضل بزرگ است که بیشتر افراد با آن روبرو هستند و ویتامینه کردن می تواند فعالیت غدد چربی ساز را تنظیم کند و با رساندن ویتامین و هورمون ها باعث تقویت و درخشندگی مو شود.
موخوره: موخوره از دیگر مشکلات شایع بوده که مانع از بلندی موها می شود و خشکی و بد حالتی آنها را به همراه دارد که با ویتامینه کردن می تواند شوره و خشکی مو را کاهش داد و با انتقال املاح معدنی و ویتامین ها موها را شاداب و با طراوت کرد. 

ویتامینه
مهم ترین نکات

فواید ویتامینه مو

ویتامینه کردن مو دارای فواید زیادی بوده چون می‌تواند تمام املاح معدنی و ویتامین های مورد نیاز مو را تامین سازد که در چنین شرایطی خشکی و موخوره و خارش سر تا حد زیادی برطرف می شود. این فواید بی نظیر عبارتند از: 

بهترین ها
پرتکرارترین ها

سوالات متداول ویتامینه مو

تفاوت ویتامینه و بوتاکس مو چیست؟

ویتامینه کردن مو با بوتاکس تفاوت زیادی دارد چون هر کدام ترکیبات و عملکرد مختص به خود را دارند. برای احیا و ترمیم موهای آسیب دیده بوتاکس بهترین گزینه است که می تواند صافی مو را هم به همراه داشته باشد. اما در ویتامینه کردن، شما شاهد صاف شدت موها نخواهید بود بلکه هدف این کار تقویت موها و رساندن املاح معدنی و ویتامین به مو است که می تواند خشکی و وز شدن موها را تا حد زیادی کاهش دهد. در ویتامینه کردن مو به سرعت واکنش نشان می دهد و شما نرمی و لطافت و در عین حال درخشان بودن موها را مشاهده می کنید.

بوتاکس هم مانند ویتامینه از مواد طبیعی استفاده می کند؛ به همین دلیل برای موها هیچ گونه عوارضی ندارد. از تفاوت های دیگر این دو روش می توان به نحوه اجرای آنها اشاره کرد. ویتامینه تاثیر زیادی در صافی مو ندارد و تنها تقش آن نرمی و درخشندگی است. اثر تقویت کنندگی و درمانی این روش زیاد تر از بوتاکس بوده به همین دلیل موهای آسیب دیده به راحتی ترمیم می شوند. موهای بوتاکس شده کاملا لخت و صاف می شوند و حالت پذیری بیشتری هم دارند. در ویتامینه موها انعطاف پذیری لازم را برای حالت گرفتن پیدا می کنند.

مزایای ویتامینه کردن مو

ویتامینه کردن مو مزایای درمانی زیادی دارد چون می تواند کمبود ویتامین هایی که باعث ریزش و خشکی مو شده را جبران کند. وقتی مواد معدنی و ویتامین ها روی مو قرار می گیرند به سرعت جذب می شوند و نفوذ آنها در پیاز مو می تواند تاثیرات سریعی را به همراه داشته باشد. تزریق این مواد در ویتامینه کردن باعث می شود تا ساقه مو مواد مغذی که از دست داده را مجدد بدست آورد و این می تواند استحکام ریشه مو را بیشتر کند. تمام ترکیبات در ویتامینه کردن طبیعی و ارگانیک است و ضد حساسیت است به همین دلیل همه افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند‌. 

از دیگر مزایای این روش می توان به پر پشت کردم موها اشاره کرد چون ریزش را کاهش داده و باعث رشد مجدد موها می شود. افرادی که دچار طاسی مردانه و ریزش های سکه ای شده اند با این کار به راحتی درمان می شوند. آنتی اکسیدان زیادی در این روش به موها می رسد و این باعث می شود تا یک لایه محافظتی روی مو قرار بگیرند که می تواند تاثیر عوامل منفی محیطی را کاهش دهد‌. این یک روش موقتی برای ترمیم مو بوده که درخشندگی و شفافیت موها را هم به همراه دارد. مقاومت موهای رنگ شده با این کار افزایش پیدا می کند و خشکی آن کاهش می یاید.

معایب ویتامینه مو

ویتامینه کردن مو در کنار مزیت های زیادی که به همراه دارد با معایبی هم روبرو است‌ که مهمترین آنها عدم صاف و لخت شدن مو است. با ویتامینه کردن املاح معدنی تنها به صورت سطحی جذب مو می شوند به همین دلیل ماندگاری این کار کم است و به عنوان یک روش درمانی موقتی معرفی می شود. ویتامین‌ Cو Dممکن است به سرعت جذب مو نشود به همین دلیل مو با کمبود این ویتامین مواجه بوده و می تواند ریزش را تشدید کند. در فرآیند ویتامینه کردن بافت چربی با مو تماس پیدا می کند و باعث نرمی و حالت پذیری آن می شود. 

عیب دیگر این روش انعطاف پذیری کم مو است چون ویتامینه نقش صاف کنندگی ندارد؛ به همین دلیل موهای شما لخت نخواهد شد. اگر چه ویتامین ها و املاح معدنی موجود در این روش زیاد است اما ممکن است همه آنها به یک اندازه‌ جذب مو نشوند و بخش اعظمی از آن هدر برود. از دیگر معایب این روش می توان به دائمی نبودن آن اشاره کرد چون اثرات منفی محیطی باعث می شوند تا خشکی و وزی و ریزش مو مجدد برگردد که در این شرایط شما باید دوباره هزینه هایی برای این کار پرداخت کنید.

مراحل ویتامینه کردن مو

ویتامینه کردن مو طبق یک سری مراحل خاص صورت می گیرد و اگر آرایشگر یکی از مراحل را فراموش کند قطعا تاثیر نهایی را نخواهد داشت. در زیر به ترتیب این مراحل را برای شما شرح می دهیم: 

 1. در اولین مرحله موها باید به طور کامل شسته شوند و هر گونه آلودگی روی آنها بوده از بین برود که در چنین شرایطی ویتامین ها و مواد معدنی بهتر می توانند جذب مو شوند. 
 2. در مرحله دوم شما باید موی شسته شده را خشک کنید. تا جایی که ۱۰ لی ۲۰ درصد رطوبت باقی بماند تا بتواند سریع تر مواد را جذب کند و نتیجه بهتری داشته باشد. 
 3. در این مرحله موهای شما باید توسط گیره های مخصوص دسته بندی شود. اگر حجم موهای شما زیاد است باید تقسیم بندی بیشتر شود تا بتوان مواد مغذی را به تمام قسمت های مو رساند. 
 4. در مرحله چهارم پوست سر با سرم های تقویتی و محلول های دو فاز ماساژ داده می شوند.
 5. در این مرحله که اهمیت بسیاری هم دارد برد متخصص باید ویتامین و مواد معدنی را روی ساقه مو ماساژ دهد تا به خوبی جذب شود. از ماساژ مواد به ریشه مو خودداری کنید بلکه باید تمام دسته بندی های مو به مواد آغشته شوند.  
 6. در مرحله ششم آرایشگر لایه های مو را با فویل پوشش داده و ۳۰ الی ۶۰ دقیقه منتظر می ماند. استفاده از کلاه های رنگ مانع از روان شدن مواد ویتامینه روی مو می شود و عمل جذب را سریع تر می سازد. 
 7. در آخرین مرحله از ویتامین تراپی موها شسته و خشک می شوند. 
فرق ویتامینه با کراتینه مو چیست؟

ویتامینه کردن مو با کراتینه کردن فرق زیادی دارد و اگر چه هر دو برای تقویت و درمان آسیب های مو استفاده می شوند اما نحوه انجام و ماهیت و نتیجه آن‌ها کاملا متفاوت است که در زیر به آنها اشاره می کنیم: 

 • روش‌های کاری مختلف: ویتامینه کردن روی موهای مرطوب صورت می گیرد و زمانی که مواد به صورت کامل جذب شد مو شسته می شود اما کراتینه روی موهای خشک انجام می شود و به کمک ابزار حرارتی موها صاف می شود. 
 • فرق در اهداف: کراتیته و ویتامینه هر دو با اهداف خاصی به کار گرفته می شوند. ویتامینه برای تقویت و تغذیه رسانی استفاده می شود و موها را سالم نگه می دارد با این تفاوت که کراتینه بیشتر با هدف صافی و لختی مو استفاده می شود و زیاد نقشی در ترمیم و تقویت ندارد. 
 • هزینه ‌های متفاوت: هزینه کراتین بیشتر از ویتامینه است چون مواد استفاده شده در آن قیمت بالایی دارند. اما ویتامینه با هزینه کمتری صورت می گیرد. 
 • تفاوت در مواد استفاده شده: در کراتینه کردن بیشتر مواد شیمیایی استفاده می شود که عوارض زیادی هم دارد و ممکن است افراد به آن حساسیت هم داشته باشند اما ویتامینه با مواد طبیعی و ارگانیک که بیشتر ویتامین ها و املاح معدنی هستند انجام می شود که هیچ گونه حساسیتی هم ندارد و به هیچ عنوان خطرناک و سرطان زا نیست. 
برای انتخاب بهترین مارک ویتامینه مو باید به چه نکاتی توجه کرد؟
اگر ویتامینه کردن به صورت کاملا اصولی و با مواد اولیه درجه یک انجام شود هم ماندگاری بیشتری دارد و هم می تواند در تقویت موها و سلامت آنها تاثیر بسزایی داشته باشند؛ پس لازم است که شما در انتخاب بهترین مارک ویتامینه به نکات زیر توجه کنید:  اولین نکته این است که همیشه ویتامینه تهیه شده از مواد طبیعی را خریداری کنید. چون کاملا ارگانیک است و هیچ گونه عوارض و حساسیتی هم ندارد. روی بسته بندی درج شده که این محصول از مواد ارگانیک و طبیعی تهیه شده است. دومین نکته توجه به نظرات دیگران است یعنی افرادی که از مارک های باکیفیت استفاده کرده اند و رضایت کامل از آن دارند. این نظرسنجی را می توانید از دوستان یا آرایشگر خود انجام دهید. در این شرایط نظر کاربران اینترنتی هم می تواند به شما کمک زیادی کند. نظرسنجی های اینترنتی درون سایت هایی که فروشنده مارک های معتبر هستند به خوبی قابل مشاهده است.   سومین نکته انتخاب برندهای شناخته شده است چون آنها بهترین کیفیت و کارایی را دارند. اگر چه باید برای خرید این برندها هزینه بیشتری پرداخت کنید، اما اطمینان دارید که این برند می تواند برای ویتامینه کردن موهای شما بهترین گزینه باشد؛ بنابراین با خیالت راحت از آن استفاده می کنید. محصولات شناخته نشده به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.  چون مو مهمترین عضو بدن و در زیبایی نقش بسزایی دارد؛ بنابراین بهتر است برای ویتامینه کردن همیشه بهترین مکان را انتخاب کنید چون میزان تجربه و تخصص آرایشگر در این خصوص اهمیت زیادی دارد. توجه به نکات بالا باعث می شود تا ویتامینه کردن بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد و علاوه بر این ماندگاری کار هم تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. 
ویتامینه مو حاوی چه مواد مغذی است؟

برای انتقال مواد معدنی و ویتامین ها به ریشه و ساقه مو ویتامینه کردن بهترین راهکار است چون ترکیبات مختلفی را درون خود جای داده که برای تقویت مو نیاز است. این ترکیبات شامل مواد زیر می باشند: 

ویتامین‌های گروه B: این ویتامین برای رشد مو توصیه می شود و کمبود آن ریزش موها را به همراه دارد‌. با ویتامین B اکسیژن و گلبول های قرمز و مواد مغذی مو تامین می شود.
ویتامین‌ C: این ویتامین حاوی آنتی اکسیدان قوی بوده که می تواند به کلاژن سازی و تقویت موها کمک زیادی کند و با جذب آهن و مواد معدنی باعث رشد موها می شود. با این ویتامین مولکول‌های مخرب محیطی اثرات منفی روی مو نخواهند داشت.
ویتامین A: با این ویتامین ماده لی به نام سبوم برای مرطوب کردن پوست سر و تارهای مو تولید می شود که سلامتی موها را تضمین می کند‌.
ویتامین D : برای تشکیل فولیکول‌های جدید مو این ویتامین نیاز است و مانع از ریزش موها می شود و می تواند سلامت موها را تضمین کند.
ویتامین E : این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی است که عملکردی شبیه به ویتامین C دارد و با کنترل استرس می تواند مانع ریزش موها شود.
آهن : آهن جز اصلی ترین ترکیبات در ویتامینه کردن مو است که با درمان کم خونی می تواند به رشد مجدد موها کند زیادی و باعث نرمی و لطافت و سلامت مو شود.
روی یا زینک: در ترمیم بافت مو و رشد آن این ماده معدنی نقش بسزایی دارد و باعث عملکرد بهتر غدد اطراف فولیکول می شود.

قیمت ویتامینه مو

قیمت ویتامینه کردن مو ثابت نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها میزان پر پشتی و بلندی مو، میزان و نوع مواد استفاده شده، جنس و کیفیت مواد و همچنین دستمزد آرایشگر بستگی دارد. هر کدام از این عوامل به نوعی در تعیین قیمت نقش دارند و می توانند باعث کاهش یا افزایش آن شوند. هر چه حجم مو بیشتر باشد قطعا مواد با حجم بالاتری باید برای تقویت استفاده گردد و علاوه بر این متخصص باید زمان زیادی هم برای این کار صرف کند؛ به همین دلیل ویتامینه موهای بلند و پر پشت با هزینه بیشتری همراه است. 

تورم و شرایط حاکم بر بازار باعث شده تا قیمت مواد اولیه به طور چشمگیری افزایش پیدا کند که همین موضوع هم سبب شده تا کار ویتامینه کردن مو با قیمت بیشتری انجام شود. مارک و برندی که برای انجام ویتامینه استفاده می کنید تاثیر بسزایی در تعیین قیمت ها دارد. هر چه مارک ویتامینه معتبرتر باشد قیمت بیشتری هم خواهد داشت. مواد تشکیل دهنده ماسک مو و ویتامینه می تواند در تعیین قیمت نهایی موثر باشد. هزینه ویتامینه کردن مو در آرایشگاه به مراتب بیشتر از منزل است چون در این محیط امکانات بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد. 

جنس مو هم می تواند نقش مهمی در قیمت ویتامینه داشته باشد. برخی موها بیش از حد خشک هستند و شما باید مواد بیشتری برای نرم شدن آنها استفاده کنید. آرایشگاه هایی که شهرت و سابقه بیشتری در این کار دارند همیشه هزینه بیشتری هم برای انجام ویتامینه در نظر می گیرند. قیمت نهایی ویتامینه کردن با در نظر گرفتن عوامل بالا به ثبت می رسد. 

ویتامینه
آماده همراهی شما

محبوبترین مراکز ویتامینه

اگر به دنبال ویتامینه کار حرفه ای هستید می توانید به سایت سالن بیوتی مراجعه و ابتدا از مشاوره و راهنمایی کارشناسان استفاده کنید تا مطابق با جنس و نوع موهای شما بهترین کار را انجام دهند. متخصصین برای انجام کار اصول بهداشتی را به خوبی رعایت می کنند؛ به همین دلیل هیچ خطری سلامتی موها را تهدید نخواهد کرد. اگر زمان کافی برای ویتامینه کردن موها در منزل را ندارید سایت سالن بیوتی می تواند بهترین خدمات را در اختیار شما قرار دهد.

بهترین ها
مقالات آموزشی مرتبط

جدید ترین مقالات مو

4.8/5 - (9 امتیاز)