سالن بیوتی
آشنایی با بافت مو

بافت مو

بافت مو از جمله روش های آراستن مو است که از گذشته در جوامع و فرهنگ های گوناگون وجود داشته است. امروزه نیز بافت مو در میان مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و با توجه به این که روش ها و مدل های مختلفی در بافت مو وجود دارد این کار در میان خانم ها و حتی آقایان بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

برای این که بافت موی زیبا، آراسته و با دوامی داشته باشید و در واقع جلوگیری از بی نظمی و به هم ریختگی موها، در طولانی مدت به وسایل و ابزار لازم جهت انجام آن نیاز خواهید داشت برای این منظور بهتر است؛ با برخی از مواد مصرفی و تجهیزاتی که برای بافت مو لازم است آشنا شوید.

یکی از ابزارهای آماده سازی مو برای بافت سشوار یا اتو مو خواهد بود که لازم است جهت یکدست شدن و صافی مو از آن ها استفاده کرد.

برای بافت مو استفاده از شانه ها و برس ها در ابتدای بافت و جهت مرتب کردن و تقسیم بندی موها بسیار حائز اهمیت است. این ابزارها در طرح ها و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند که بر اساس مدل بافتی که برای موهای خود در نظر دارید، می توانید آن ها را خریداری کنید. نکته قابل توجه این که برای دسته بندی و بافت مرتب مو باید از شانه های مخصوص استفاده کنید.

کلیپس ها نقش مهم و کاربردی در این زمینه خواهند داشت و از جمله وسایلی است که برای دسته بندی و نگه داشتن موها مورد استفاده قرار می گیرند. کلیپس ها به صورت پلاستیکی و فلزی در اندازه های مختلف وجود دارند که بر اساس مدل بافتی که می خواهید انجام دهید آن ها را انتخاب و به کار بگیرید.

کش های کوچک سر در سایزهای متنوع وجود دارند و بر اساس نوع بافت مورد استفاده خواهند بود. این کش ها به جهت آراستگی کار و دوام بیشتر بافت مو با توجه به مدل بافت مورد نظر ممکن است، در تعداد کم یا زیاد استفاده شوند.

 علاوه بر وسایل و ابزاری که برای بافت مو باید در اختیار داشته باشید، استفاده از مواد نگه دارنده نیز مانند تافت، کرم مو، ژل و… لازم خواهد بود که با توجه به جنس مو و نوع بافت کاربرد دارند.

برای انجام بافت مو و داشتن موهایی با ظاهر ماندگار و زیبا بایر مراحل مختلفی را انجام دهید. انجام درست هر کدام از این مراحل در نهایت نتیجه کار را بسیار مطلوب خواهد کرد؛ بنابراین مراحل آماده سازی جهت بافت مو بدین صورت است:

شستن موها

در مرحله اول برای آماده سازی مو برای بافت لازم است موها را به خوبی شسته و تمیز کنید. افرادی که به در منزل یا حتی در آرایشگاه قصد بافت مو را دارند باید به صورت حرفه ای و با رعایت اصول بهداشتی موها را بشویند. برای این کار از آب ولرم استفاده شود و باید از شامپو و در صورت نیاز از نرم کننده ها یا حجم دهنده ها استفاده کنند؛ سپس با حوله تمیز یا حوله یک بار مصرف به آهستگی و آرامی موها را خشک کنند.

شانه و صاف کردن مو

قبل از بافت مو شما باید مو های خود را شانه کنید. صاف کردن مو ها کمک میکند بافت مو به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد

استفاده از مواد نگهدارنده و حالت دهنده

در این مرحله از آماده سازی مو برای بافت باید با در نظر گرفتن نوع و مدل بافت مورد نظر و البته جنس مو و میزان دوام آن، برای بافت از ژل مو یا اسپری حجم دهنده مو استفاده کنید.

تقسیم بندی مو توسط گیره و شانه

بعد از پایان مراحل بیان شده و قبل از شروع بافت باید به وسیله شانه مخصوص و گیره نگه دارنده، با توجه به مدل بافت مورد نظر و حجم موها با دقت موها را تقسیم بندی و آماده بافت کنید.

همان طور که می دانید تنوع درمدل ها و روش های بافت مو که هر کدام از زیبایی خاص خود برخوردار هستند، نظر همگان را به خود جلب کرده است. در واقع در دهه های اخیر انواع مختلف بافت مو در طرح ها و مدل های جذاب باعث شده تا علاوه بر کودکان، سایر افراد نیز در سنین مختلف به این روش آراستن مو علاقه مند شوند. به طور کلی می توان گفت بافت ها به دو دسته موقت و دائمی تقسیم می شوند. بافت های موقت که بیشتر مورد استفاده است، معمولا برای یک تا چند روز و گاها تا یک هفته سالم می ماند، اما بعد از آن مرتبی و آراستگی بافت از بین خواهد رفت.

این نوع بافت معمولا برای مهمانی ها یا بیرون رفتن از خانه انجام می شود و در واقع جنبه تزئینی دارد. این در حالی است که برخی از بافت ها نیز مانند، بافت آفریقایی جزو دسته بافت های دائمی بوده و به گونه ای بافته می شود که حدود یک سال سالم می ماند. در بافت دائمی مو را از ریشه می بافند به همین دلیل از دوام بالایی برخوردار است؛ معمولا آن را با مهره و گل برای زیبا تر نشان دادن موها تزئین خواهند کرد. بافت در هر کدام از نوع موقت و دائم که انجام شود از طرح ها و مدل های متنوعی برخورار خواهند بود که هر کدام متناسب با چهره ای خواهند بود.

بافت مو ساده یا در واقع بافت پایه اساس همه روش ها و انواع مو را تشکیل خواهد داد. در بافت ساده موها را به سه دسته مساوی تقسیم می کنند؛ ابتدا دسته اول را روی دسته وسط و بعد از آن دسته سوم را روی دسته وسط موها قرار می دهند. این مرحله تا پایان و انتهای کار باید به همین روش انجام شود. در نهایت با استفاده از یک اتصال مانند کش می‌توانید انتهای آن را ببندید تا باز نشود.

 این نوع بافت به دلیل سادگی و زیبایی علاوه بر این که برای مهمانی می توانید آن را انجام دهید، بهترین گزینه برای افرادی است که در منزل می خواهند موهای مرتبی داشته باشند. ناگفته نماند که این نوع از بافت به دلیل ساده بودن آن یکی از روش های سنتی بافت مو به شمار می رود که در واقع یکی از بهترین و سالم ترین نوع بافت نیز خواهد بود و هیچ گونه آسیبی به موها وارد نمی کند.

بافت موی فرانسوی از جمله روش هایی است که به صورت کلاسیک انجام می شود. این نوع بافت بر اساس بافت پایه شکل گرفته و همان طور که از اسم آن پیداست، اصالت آن فرانسوی است. این روش و نوع بافت بسیار شیک بوده و موها حالتی سطح بالا به خود می گیرد. همه افراد با هر نوع فرم صورتی و با توجه به سلیقه خود و این که دوست داشته باشند این بافت را در کدام قسمت سر انجام دهند، می‌توانند استفاده کنند. برای بافت مو به روش فرانسوی در مرحله اول باید محل بافت را مشخص کرد و یک دسته از مو را از ابتدای محل مشخص شده جدا کرده و بافت.

در ادامه بافت در هر کدام از قسمت‌ ها که می خواهید ببافید یک دسته از کناره های مو را به بافت خود اضافه کنید. تا انتها همین روش را ادامه دهید و در نهایت باید انتهای بافت را محکم کرد. برای افرادی که بار اولین بار این روش را انجام می دهند یا حتی افراد تازه کار ممکن است تا حدی دشوار باشد؛ ناگفته نماند که بافت فرانسوی روی موهای صاف و لخت مشکل است، اما با تمرین و تکرار علاوه بر راحت انجام دادن آن می توانید این روش را روی موهای خود نیز ببافید.

بافت مو آلمانی یکی دیگر از انواع بافت است که به لحاظ تکنیک به بافت فرانسوی شباهت دارد؛ البته از نظر ظاهری متفاوت هستند. در بافت آلمانی به نظر می رسد که یک دسته از موی بافته شده به سر شما چسبیده باشد. در این روش هنگامی که می خواهید به بافت مو دسته جدید اضافه کنید باید آن را از زیر بافت عبور دهید در واقع به جای بافت موها از زیر آن را روی موها قرار می‌دهید. با این کار موها یک حالت سه بعدی و جذاب به خود می گیرد. به طور کلی می توان گفت بافت آلمانی یک مدل جسورانه و زیبا است که برای انجام آن مهارت کافی لازم است؛ بنابراین برای افراد تازه کار بافت آلمانی قدری دشوار به نظر می رسد.

بافت مو به روش تیغ ماهی یک بافت متفاوت نسبت به سایر بافت ها است که دارای یک فرم ساده در عین حال شاد خواهد بود. این نوع بافت برای خانم هایی که علاقه دارند تا موهای خود را پر پشت نشان دهند بسیار مناسب و زیبا است. برای بافت مو به روش تیغ ماهی باید هنگام بافت موها به جای این که تمام دسته مو را روی دسته وسط قرار دهید، فقط بخشی از آن را به وسط موها انتقال داده و بعد از بافت کامل موها، دسته آن محکم شود.

 بافت تیغ ماهی از جمله بافت های موقت به شمار می رود که به صورت اریب موهای شما در آن مشاهده می شود. بر اساس سلیقه خود می توانید پشت موها یا جلوی سر را با بافت تیغ ماهی آراسته کنید.

بافت سنبلی مو ها که به بافت آفریقایی شهرت دارد یکی از روش های قدیمی و محبوب بافت مو است. در این نوع بافت دسته‌ های نازک مو روی کف سر بافته شده و در واقع به کف سر متصل می شوند. این مدل بافت تا حدی به بافت آلمانی و فرانسوی نیز شباهت دارد. به دلیل وز بودن و فر بودن موی سر برخی نژادها این روش بافت در فرهنگ هایی آفریقایی بسیار مورد توجه و استقبال است. البته زیبایی بافت سنبلی موجب شده تا در سایر فرهنگ ها نیز به  این بافت توجه خاصی داشته باشند.

 انجام این نوع بافت مو به دلیل پیچیدگی و زمان بر بودن آن در منزل ممکن نخواهد بود؛ بنابراین در صورت تمایل و علاقه به این مدل بافت می‌توانید از افرادی که دارای مهارت کافی و آموزش دیده هستند کمک بگیرید.

یکی دیگر از روش‌ ها و در واقع انواع بافت موها بافت ریز است. همان طور که از نامش پیداست، این مدل بافت به این صورت خواهد بود که با دسته‌های کوچک مو بافته شده و در تعداد زیاد انجام می‌شود. صرف نظر از زمان بر بودن این نوع بافت می‌ توان گفت که برای موهای فر، موهای پر پشت و موهای کم حجم و نازک استفاده از این روش بسیار مناسب خواهد بود. این مدل بافت در آفریقا بسیار مرسوم است و البته در ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد.

امروزه استقبال مردم از مدل های مختلف بافت مو موجب شده تا این روش آراستن و زیبایی مو از قیمت متفاوتی برخوردار باشد. در واقع می توان گفت موارد و فاکتورهای زیادی هستند که قیمت بافت مو به آن ها بستگی دارد. طرح، مدل و نوع بافت موی مورد نظر شما یکی از فاکتورهایی است که قیمت بافت تحت تاثیر آن قرار می گیرد. مورد دیگری که می‌ توان نام برد کم پشت یا پرپشت بودن موها است که در تعیین قیمت بافت موثر خواهد بود. بلند یا کوتاهی مو نیز از دیگر فاکتورهایی است که بر میزان قیمت و هزینه بافت نقش مهمی دارد.

همان طور که می دانید بافتن موها از فواید و مزایایی برخوردار است که به آن اشاره شد. اما برخی افراد عادت دارند شب ها و قبل از خواب موهای خود را می بافند که این عمل نیز فوایدی را به دنبال خواهد داشت که برخی از آن ها را بیان خواهیم کرد:

 • یکی از فواید مهم بافت موها که هنگام می توانید از آن بهره مند شوید جلوگیری از آسیب دیدگی و خرابی و ضعیف شدن موها است. حتما به این موضوع واقف هستید هنگامی که با موهای باز می خوابید با کشیده شدن موها روی سطح ملحفه و متکا دچار آسیب می شوند. با بافتن موها هنگام خواب می توانید به کاهش این آسیب ها به موهایتان کمک کنید.
 • از دیگر فواید بافت مو هنگام خواب جلوگیری از جوش زدن است. شاید از خود بپرسید بافتن مو چه ارتباطی با جوش دارد؟ لازم است بدانید که موها یک ماده که از مولکول های چربی یا لیپید تشکیل می شوند را به نام سبوم تولید خواهند کرد. این ماده به کمک باکتری ها می توانند باعث ایجاد جوش در صورت شوند؛ هنگامی که موهای خود را قبل از خواب ببافید موجب می شود هنگام خوابیدن موها به صورت شما برخورد نکنند، که در نهایت باعث می شود صورت شما کمتر جوش بزند.
 • بافت مو قبل از خواب می تواند از گره خوردن مو و به هم ریختگی آن جلوگیری کند و در واقع شانه زدن آن ها در مدت زمان کمتر و به آسانی انجام می شود.

بافت مو علاوه بر فواید و مزایایی که دارد معایبی نیز به دنبال خواهد داشت که به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • شکستگی مو: آسیب رسیدن و شکستگی موها یکی از معایب بافت مو به شمار می رود که در صورت محکم بافته شدن موها رخ می دهد. هنگامی که موها را خیلی محکم ببافید به تارهای مو فشار وارد می شود و موجب شسته شدن موها خواهد شد؛ البته این مشکل در بافت هایی به وجود می آید که دارای رشته های خیلی بزرگ یا کوچک و محکم هستند.
  زمان زیاد: معمولا برای بافتن یا حتی باز کردن گره های بافته شده در برخی از مدل های بافت مو باید زمان زیادی را صرف کنید؛ به طوری که گاهی ممکن است برای انجام برخی از مدل ها ساعت ها زمان را صرف کنید که این کار از معایب بافت مو محسوب می شود.
 • ریزش مو: انجام برخی از مدل ها و شیوه های بافت مو می تواند منجر به ریزش موی شما شود. البته ریزش مو در صورتی است که موها به درستی بافته نشود و باعث فشار و کشش زیاد موها شود. در چنین مواردی ریزش مو به عنوان آلوپسی کششی نیز شناخته می شود.

اگر شما نیز به دنبال بافت مو دلخواه و البته زیبا و حرفه ای هستید می توانید با مراجعه به سایت سالن بیوتی ضمن گرفتن مشاوره از کارشناسان و افراد حرفه ای در این زمینه، مدل بافت موی متناسب با موهایتان را انتخاب و برای انجام کار وقت بگیرید. پس اگر زمان و تخصص و مهارت کافی برای بافت مو در منزل را ندارید می توانید این مجموعه را انتخاب کنید.

 در واقع این مجموعه ها بهترین خدمات را توسط کادر حرفه ای و آموزش دیده خود انواع بافت مو را با تنوع و زیبایی و آراستگی بالا انجام می دهند؛ همچنین با رعایت تمام نکات لازم و موارد بهداشتی هنگام کار جلب رضایت مشتریان را تاکنون به دنبال داشته است.

 بافت مو و تاریخچه آن

همان طور که می دانید بافت مو نقش بسزایی در زیبایی مو و چهره افراد خواهد داشت. با توجه به این که بافت مو از زمان های گذشته نیز هر چند بدون مدل و طرح های مختلف اما بر اساس فرهنگ هر منطقه ای انجام می شد، در رابطه با تاریخچه آن می توان گفت که حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد، بافت آفریقایی ساده وجود داشته و این نوع بافت در میان قبایل آفریقایی مرسوم بوده است. در سال ۳۱۰۰ قبل از میلاد نیز بافت آفروی بلند در مصر باستان وجود داشت. بافت معمولی مو در مصر باستان و در واقع در قرن اول میلادی و در یونان رایج شد.

 اما بافت ساده مو در قرن پنجم میلادی در میان قبایل سرخپوست آمریکای شمالی رواج بسیاری داشت؛ این در حالیست که این مدل بافت در اروپا و بین سال های ۱۰۶۶ تا ۱۴۸۵ از محبوبیت بالایی برخوردار بود. بافت ساده پله ای نیز در سال های ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲ توسط چینی ها به کار برده می شد. با گذشت دهه و سال های زیاد بافت مو تنوع زیادی داشته به همین دلیل امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مزایای بافت مو چیست؟

گرچه بافت مو در مدل های مختلف، زیبایی چهره و استایل افراد را دو چندان خواهد کرد، اما این کار در نوع خود می تواند مزایا و تاثیرات مثبتی نیز به دنبال داشته باشد. برخی از این مزایا به شرح زیر خواهد بود:

 • نرمی مو: یکی از مهم ترین مزایای بافت مو بهتر نشان دادن زیبایی و ظاهر مو است که البته این کار باعث نرم شدن موها نیز می شود.
 • کاهش گره خوری: از دیگر مزایا و فواید بافت مو می توان به کاهش گره خوردگی موها اشاره کرد، که در نهایت شانه کردن موها نیز به راحتی انجام خواهد شد و از آسیب به موها جلوگیری می کند.
 • مناسب برای فصل تابستان: با توجه به این که در فصل تابستان و گرم شدن هوا افرادی که دارای موهای بلند هستند با مشکلات زیادی مواجه می شوند. بافت موها برای در چنین شرایطی بسیار مناسب خواهد بود و به افراد کمک می کند تا کمتر دچار کلافگی شوند.
 • حفظ رطوبت موها: از دیگر مواردی که مزایای بافت مو به شمار می رود، حفظ رطوبت موها است. در واقع افرادی که دارای موهای خشک هستند، باعث شکنندگی مو شده و زیبایی خود را از دست می دهند. بافتن موها می تواند این مشکل را درمان کند.
 • موج دار کردن موها: افرادی که علاقه مند به فر کردن یا موج دار کردن موهای خود هستند، می توانند بعد از حمام و هنگامی که موها کمی نم دارد، بافتن مو را انجام دهند. این کار باعث می شود به طور طبیعی موهای موج دار و زیبایی داشته باشید.
بافت مو

افزایش مشتری و کسب درآمد

سامانه سالن بیوتی متشکل از تیمی جوان و با انگیزه، تخصصی‌ترین مجموعه های ارائه‌دهنده خدمات سالن های زیبایی است. “سالن زیبایی” و “متخصصان زیبایی” و “آکادمی زیبایی” دامنه وسیعی از نیازهای سالن ها در ایران  را پوشش می‌دهد

بهترین ها
مقالات آموزشی مرتبط

جدید ترین مقالات مو

5/5 - (5 امتیاز)