سالن بیوتی
آشنایی با کوتاهی مو

کوتاهی مو

کوتاهی مو یا کوپ کردن مو در ظاهر ما تاثیر زیادی دارد؛ چرا که مدل موی مناسب، زیبایی صورت را دو چندان می‌ کند. انتخاب مدل مناسب آن با توجه به فرم صورت و اندام انجام می شود. اگر چه ممکن است آرایشگر شما با توجه به صورت شما مدل های خاصی را پیشنهاد دهد. اما تصمیم گیرنده اصلی شما هستید و می‌ توانید از بین مدل‌ های مختلف، مدل مناسب را انتخاب کنید. اگر شما هم قصد دارید دستی به موهایتان کشیده شود و با کوتاه کردن مو، تغییری در ظاهر خود ایجاد کنید توصیه می کنیم تا پایان مطلب همراه ما باشید.‌

برای انتخاب مدل مناسب ابتدا باید به چهره خود توجه کنیم؛ چرا که اولین چیزی که در موقع انتخاب مدل باید در نظر بگیریم حالت چهره است. مدل مناسب مو نه تنها صورت ما را زیباتر جلوه می دهد بلکه صورت را واضح تر می کند. چهره افراد ومدل موهای مناسب آنها می تواند در یکی از گروه‌ های زیر قرار بگیرد که عبارتند از: 

اگر چهره بیضی شکل دارید هر مدل مویی می تواند متناسب با چهره شما باشد، مدل انتخابی شما می تواند یک مدل موی بلند تا استخوان ترقوه تان باشد و موهای جلو را چتری کوتاه کنید تا صورتتان کوتاه تر نشان داده شود. مدل دیگری که برای صورت بیضی مناسب است یک موی بلند فرفری تا کمرتان است. در کل برای این چهره ها می تواند هر نوع مدل مویی مناسب باشد، می توانید یک کوتاهی موی زاویه دار انجام دهید که کامل کننده چانه شما باشد. همچنین می توانید از چتری های صاف و یا موج دار هم استفاده کنید‌. 

اگر صورتتان گرد است باید مدلی را برای کوتاه کردن انتخاب کنید که صورت شما کشیده تر نشان داده شود. بهتر است موی خود را مدل کوتاه پیکسی بزنید. مدلی که پشت کوتاه باشد می تواند از گردی صورت بکاهد. اگر دوست دارید یک مدل موی بلندتر داشته باشید، مدل موی لایه لایه را انتخاب کنید و موهایتان را موج دار بزنید. اگر به سبک های جدید علاقمند هستید، سعی کنید آن را مدل آشفته کوتاه کنید یا لایه های جلوی موهای خود را بلندتر از پشت موهایتان کوتاه نمایید. برای صورت های گرد، انواع مدل های کوتاهی مو مناسب هستند ولی فراموش نکنید برای این صورت ها نباید مدل هایی که بلندی های یکنواخت و یکدست دارند را انتخاب کنید و نباید موها را از چانه خود کوتاه‌ تر کنید چون صورت پرتر و چاق تر جلوه می کند.

صورت هایی که حالت مربعی شکل دارند دارای خطوط فک و پیشانی مشخصی هستند برای این صورت ها مدل موی کوتاه تا متوسط، مدل مناسبی محسوب می شود و به گردی صورت اضافه می کند. موهای بلند با چتری بلند می تواند جلوه خاصی به صورت شما ببخشد. چتری کوتاه هم می تواند مناسب این صورت ها باشد. اما مدل هایی که کوتاهی های یک دست و یکنواختی دارند و فک زاویه ای را بیشتر نشان می دهند مناسب این صورت ها نیست. مدل هایی که روی فرق سر پف کرده و برجسته نشان می دهد هم برای صورت های مربعی گزینه مناسبی است. اگر فرد دارای چانه پهن است با لایه لایه کردن موها روی صورت، بزرگی چانه را می پوشاند.

برای افرادی که صورت قلبی شکلی دارند و پیشانی آنها پهن و چانه آنها باریک است، مدل مویی مناسب است که تا بلندی چانه باشند یا از چانه کوتاه تر هستند. اگر دوست دارید موهایتان پرپشت تر به نظر برسد، باید موهای کنار گونه هایتان را پرتر بزنید و موهای روی سرتان را به گونه‌ ای بزنید که کم پشت تر باشد تا پیشانی تان کوتاه تر نشان داده شود. مدل چتری بسیار برای این صورت ها مناسب است. افرادی با صورت قلبی شکل، باید حجم موها را در نزدیک چانه بیشتر کنند و پیشانی بزرگ را با کوتاه کردن مو در مدل چتری پنهان کنند.

بهترین مدل مو برای افرادی که صورت مثلثی دارند مدل موی کوتاه دخترانه ای است که چانه و گونه را کم عرض و پیشانی را پهن تر نشان می دهد. مدل های فر، حالت دار و شلوغ و همچنین مدل موهای لایه لایه که تا روی شانه باشد و چتری های بلند مناسب این صورت است؛ بنابراین مدل موهایی که صورت را قاب نمی گیرند مناسب این افراد نیست. این افراد می توانند وقتی موهایشان نم دار و مرطوب است با موس یا کتیرا به راحتی حالت دهند و فرم صورت شان را متعادل نشان دهند. 

برای صورت بیضی و زاویه دار، مدل موی کوتاه مانند مدل مو تا شانه یا مدل حالت دار بلند مناسب است. همچنین موهای فر با اندازه متوسط تا زیر چانه هم انتخاب خوبی محسوب می شود. اگر می خواهید موهای خود را تا سر شانه کوتاه نمایید، مدلی که در اطراف قاب صورت لایه لایه شده باشد مناسب است. چتری هم برای این مدل مو پیشنهاد می شود. اما مدل هایی که خیلی شلوغ و لایه لایه هستند و موها را پرحجم نشان می دهند توصیه نمی شود. 

خانم هایی با فرم صورت مستطیل، دارای چهره ای لاغر و کشیده هستند و باید مدلی را انتخاب کنند که صورتشان را کوتاه تر و پرتر جلوه دهد. برای این افراد، موهای کوتاه توصیه می شود. اما نباید موها را هم سطح چانه کوتاه کنند چون چانه و فک آنها جلب توجه می کند.

 افرادی که دارای پیشانی باریک هستند ولی چانه و اطراف دهان پهن و بزرگی دارند به افرادی با صورت گلابی معروف هستند. این افراد باید مدل موی کوتاهی انتخاب کنند که حجم موهایشان در قسمت بالای گوش زیادتر باشد.

معمولا وقتی موهایمان بلند می شود شستن آن سخت می شود یا گره می خورد. در این گونه موارد بهتر است موها را کوتاه کنیم. کوتاهی مو مزایایی زیادی برای موها دارند که عبارتند از: 

 • وقتی موها بلند است ناگزیریم زمان طولانی در زیر دوش باشیم. با کوتاه کردن مو، زودتر خود را می شوییم و از حمام خارج می شویم.
 •  ممکن است موهای پرپشتی داشته باشیم اما چون موها بلند است نازک تر به نظر می رسند. وقتی موها را کوتاه می کنیم در حجم بیشتری نشان داده می شود.
 • وقتی مو بلند است ریزش آن زیاد می شود اما وقتی آن را کوتاه کنیم ریزش مو کاهش می یابد.
 • هر چقدر موهای ما بلندتر باشد بیشتر گره می خورد و برس زدن آن سخت تر است اما با کوتاه کردن مو، از گره خوردن آن جلوگیری می شود و به راحتی برس زده می شود.
 • موهای کوتاه راحت تر رنگ می شوند و نگهداری آنها راحت تر است. نگهداری از موهای کوتاه هزینه کمتری در بر دارد. 
 • داشتن موهای کوتاه ما را شیک تر نشان می دهد. برای داشتن موی کوتاه نیازی نیست کاری انجام دهیم.
 •  با کوتاه کردن مو احساس رهایی و راحتی می کنیم.
 • با کوتاه کردن موها صورت ما به زیبایی قاب گرفته می شود. وقتی موهای ما کوتاه است به ابزار خاصی برای حالت دادن آنها نیاز نداریم.
 •  مراقبت از موهای کوتاه ،مقرون به صرفه تر از موهای بلند است. چون برای رنگ کردن از مواد کمتری نسبت به موهای بلند احتیاج داریم و برای شستن موها هم به شامپو و نرم کننده کمتری نیاز است؛ به این ترتیب هزینه کمتری برای موهای کوتاه می پردازیم. 
 • موهای بلند بعد از مدتی ضعیف و شکننده و دچار موخوره می شوند. با کوتاه کردن مو، موخوره و شکنندگی آن از بین می رود.

از آنجا که در این دنیا خوب مطلق یا بد مطلق وجود ندارد در کنار مزایایی که کوتاهی مو دارد می توان چند مورد از معایب آن را هم ذکر کرد که به قرار زیر هستند: 

 • با کوتاه کردن مو گزینه های طراحی محدودی داریم. معمولا همه ما دوست داریم به موهایمان حالت دهیم، فر کنیم و مدل موی جدید را امتحان کنیم. با داشتن موهای کوتاه گزینه های محدودی برای مدل دادن موها داریم‌.
 • اگر موها را کوتاه کنیم هر ماه باید به آرایشگاه مراجعه کنیم تا دوباره آن را کوتاه کند. در غیر این صورت موهای ما به سرعت رشد می کنند.
 • شاید ناچار باشیم برای مدل دادن به موهای مختلف هر روز به آن مدل دهیم. اگر اندازه موهای ما تا چانه باشد لازم نیست به آن مدل دهیم. اما برخی از مدل موهای کوتاه نیاز به توجه و نگهداری روزانه دارند. مثلا مدل موی پیکسی برای اینکه زیباتر به نظر برسد هر روز باید مدل داده شود. 
 • بعد از کوتاه کردن مو دیگر نمی توانیم موها را دم اسبی ببندیم.
 • با داشتن موهای بلند، ظاهر زنانه تری پیدا می کنیم. اگر چه با کوتاه کردن موها هم می توانیم ظاهر زنانه ای پیدا کنیم اما نسبت به موی بلند با محدودیت بیشتری مواجه هستیم.
 •  برای هر شکل صورتی نمی توان موها را کوتاه کرد. اما موهای بلند برای هر صورتی مناسب است. مثلا اگر دارای صورت گرد و گونه های چاق هستیم کوتاه کردن مو سبب می شود صورت ما چاق تر نشان داده شود.
 • یکی دیگر از معایب داشتن موهای کوتاه این است که در هوای سرد گرم نمی شویم و حتما باید از شال و کلاه استفاده کنیم.

کوتاهی مو یکی از خدماتی است که در آرایشگاه ها انجام می شود و بسیار مورد توجه بانوان است؛ چرا که انها دوست دارند هر چند وقت یکبار در ظاهر خود تغییراتی ایجاد کنند. قیمت کوتاهی مو با توجه به عوامل مختلف متفاوت است. گاهی تنها موها کوتاه می شوند و عمل دیگری صورت نمی گیرد. ولی گاهی باید کارهای اضافی روی آنها انجام شود که باعث می شود کار مشتری بیشتر طول بکشد و به همین دلیل هزینه بیشتری می پردازد. همچنین اندازه بلندی موها روی هزینه آن موثر است و موهای بلندتر چون زمان بیشتری برای کوتاه شدن را می طلبند‌ پرهزینه تر هستند.

موضوع دیگری که روی هزینه کوتاه کردن مو تاثیر می گذارد مدل مویی است که روی موهای مشتری اجرا می شود. مدل های پیچیده و مد روز که زمان بیشتری برای کوتاه شدن نیاز دارند هم روی هزینه آن بی تاثیر نیست؛ همچنین نمی توان از متریال مورد استفاده در آرایشگاه غافل شد بالطبع استفاده از مواد باکیفیت تر روی میزان هزینه تاثیر می گذارد و هزینه بیشتری باید پرداخته شود. اگر شما هم قصد دارید موهای خود را در مدل های جدید و زیبا زیر نظر آرایشگر ماهر انجام دهید می توانید به سایت سالن بیوتی مراجعه کنید و از مشاوره کارشناسان ما برخوردار شوید.

مدل های بسیار متنوعی در مورد کوتاهی مو وجود دارد. مشتریانی که به آرایشگاه ها می روند ممکن است مدل های موی کوتاه را نشناسند به همین دلیل مشتریان سردرگم می شوند و آرایشگر هم چون مشتری از مدل ها، اطلاعات کافی ندارد در مورد پیشنهاد مدل موی مناسب با مشتری با مشکلاتی مواجه می شود. به همین دلیل چند مورد از مدل های مشهور را خدمت شما معرفی می کنیم تا اگر به آرایشگاه برای کوتاه کردن مو مراجعه کردید اطلاعاتی داشته باشید. 

مدل کوتاهی مو کرنلی

این مدل از مدل های موی زنانه و دخترانه زیبا و جذاب به شمار می رود. اگر دوست دارید تغییری در مدل موی خود ایجاد کنید این مدل موی دخترانه را امتحان کنید و زیباتر به نظر برسید. مدل کرنلی به عنوان پایه مدل های کوتاهی موی زنانه و دخترانه محسوب می شود. مدل کرنلی به گونه ای است که آرایشگر می تواند اندازه آن را کوتاه یا بلند بزند و بهترین مدل موی کوتاه دخترانه تا گردن است.

مدل کوتاهی مو باب

مدل موی مصری یا باب از مدل موهای پرطرفدار در چند سال اخیر است. خیلی از افراد می پرسند تفاوت مدل موی مصری و باب در چیست و شاید برای شما هم سوال باشد. در مدل موی مصری معمولا پشت موها صاف است اما مدل موی مصری یک طرفه بلند به مدل موی باب یا یک طرفه معروف است که کناره های آن بلند بوده و حالت های آشفته دارد. این مدل برای موهایی در هر اندازه کوتاه یا بلند سازگار است. البته مدل های متنوع زیادی دارد که عبارتند از:

 • مدل موی باب کوتاه
 • مدل موی باب کوتاه زاویه دار
 • مدل کوتاهی مو باب بلانت
 • مدل موی باب بلانت یک طرفه
 • مدل موی باب پیکسی بلند برای موهای کم حجم
 • مدل موی باب مواج و لایه دار
 • مدل موی باب نامتقارن
 • مدل موی باب فانتزی
 • مدل موی باب لیر
 • مدل موی باب با چتری

مدل کوتاهی شگ یا درهم و برهم

این مدل برای افرادی که موهای کم پشتی دارند مناسب است؛ چرا که در این مدل حجم موها بیشتر به نظر می رسد. 

مدل کوتاهی مو تخم مرغی یا قارچی

مدل موی تخم مرغی، یک مدل موی فانتزی است که برای موهای پرپشت کاربرد دارد. این مدل علاوه بر مرتب نشان دادن مو، حجم آن را بیشتر نشان می‌دهد و به حالت دادن نیاز ندارد. این مدل موی کوتاه دخترانه که اندازه قسمت پشت مو بسیار کوتاه است مدل مو قارچی گفته می شود. در این مدل، موهای پشت سر از زیر و روی موها تا وسط گوش به صورت یکدست کوتاه می شود و شبیه قارچ در می آید. مدل موی قارچی، مدلی است که به صورت همه می آید ولی بهتر است خانم های تپل با گردن های کوتاه این مدل را انتخاب نکنند. این مدل مو مناسب افرادی با گردن بلند است. مدل قارچی در دو مدل کوپ قارچی ساده و قارچی حالت دار است.

مدل کوتاهی مو لایه لایه

این مدل که به مدل لیر هم معروف است برای دختران جوان و زنان مسن کاربرد دارد. مدل کوتاهی لایه لایه روی موهای بلند، بسیار زیبا جلوه می کند. البته برای موهای کوتاه هم می توان این مدل را انتخاب کرد. اگر دوست ندارید تغییری در موی فر و حالت دار خود ایجاد کنید، این مدل را پیشنهاد می کنیم. 

مدل کوتاهی مو پیکسی

به مدل مویی که آشفته و فرخورده سوزنی باشد مدل موی پیکسی می گویند. این مدل هم انواع مختلفی دارد که به قرار زیر هستند:

 • مدل کوتاهی پیکسی کوتاه
 • مدل کوتاهی پیکسی بلند
 • موی پیکسی تراشیده
 • موی پیکسی نامتقارن
 • موی پیکسی همراه با چتری

شناخت مو قبل از کوتاهی مو

کوتاهی مو را به آرایشگران باتجربه بسپاریم تا این کار را به بهترین شیوه انجام دهند. با کوتاه کردن مو به آراستگی خود کمک می‌ کنیم. برای اینکه موها حالت مرتب داشته باشند بعد از مدتی نیاز به کوتاه کردن پیدا می کنند. برای داشتن ظاهر آراسته باید به صورت روزانه به موها برسیم به ویژه موهایی که بلندتر هستند به مراقبت بیشتری نیاز دارند. جنس موهای ما با همدیگر فرق دارد و برای هر جنس مو، مدل های خاصی مناسب تر است. انواع جنس موها عبارتند از:

برای افرادی که موهای کم پشت و نازک دارند باید مدلی انتخاب کرد که منجر به پر حجم کردن موها شود. برای این کار قد مو را نباید از جلوی سر کم کرد و لازم است موها به صورت یکدست کوتاه شود. اگر این افراد، موهای جلوی سر را به صورت یک طرفه روی صورت بریزند، ظاهر زیباتری پیدا می کنند. 

 برای موهای فر درشت بهتر است کوتاهی مو به صورت کوتاه و بلند انجام شود. این افراد می توانند با باز کردن فرق سر ظاهر مرتبی پیدا کنند.

اگر موهای افراد دارای موهای مجعد، تا چانه کوتاه شود، صورت آنها جذاب تر می‌ شود.

کوتاه کردن موهای افرادی که لخت و پرپشت است بهتر است به صورت کوتاه و بلند انجام شود و چتری‌ ها را هم مدل کوتاه بزنند. کوتاه کردن چتری برای این افراد باعث می شود که چهره آنها بازتر شود.

برای کوتاهی مو به وسایلی نیاز است که هر آرایشگری باید در آرایشگاه داشته باشد. ابتدا قبل از شروع کوتاهی، موها را شسته و کاندیشنر می زنند و سپس آب موها را با حوله می گیرند و اگر در هنگام کوتاه کردن، موها خشک شد، مرطوب می کنند. وسایل مورد نیاز آرایشگران و طریقه استفاده از آن شامل موارد زیر هستند:

شانه های مخصوص کوتاهی: این شانه ها برای تقسیم کردن موها استفاده می شوند و از جنس پلاستیک فشرده یا استیل ضدزنگ هستند.
قیچی معمولی: این قیچی معمولا سبک بوده و تیغه آن ۵ سانتی متر است و برای کوتاه کردن ساده مو کاربرد دارد.
قیچی پیتاژ: این قیچی به صورت دوتایی و سه تایی وجود دارد با این قیچی حجم موها با زاویه ۴۵ درجه کم می شود.
تیغ های مخصوص کوتاهی مو: این تیغ ها در انواع مختلفی موجود است. برخی از آنها شبیه شانه هستند که در داخل آنها تیغ وجود دارد بعضی از آنها شبیه تیغ های اصلاح بوده که موهای ریز را تمیز می کنند. 
گیره های تقسیم مو: از این گیره ها برای لایه لایه کردن موها از گردن به بالا استفاده می شود. این گیره ها از جنس پلاستیک فشرده یا استیل ضد زنگ تولید می شوند.
پیشبند مشتری و استادکار: پیشبندهایی که برای مشتری کاربرد دارد ضدآب است که شبیه شنلی بوده که دورتا دور گردن او محکم می شود تا مانع از خیس شدن لباس او شود. پیشبند استادکار هم از جنس ضد آب است و جیب های زیادی دارد.
تیغ برقی: این وسیله بدون اینکه مو را کوتاه کند موخوره ها را از بین می برد. این وسیله برقی را بعد از وصل کردن به پریز و داغ شدن روی، موهای خشک با زاویه ۴۵ درجه می کشند.
صندلی های مخصوص: صندلی هایی که برای نشستن مشتری در نظر می گیرند علاوه بر اینکه نرم و راحت است می تواند بچرخد و حرکت کند و پدال تنظیم ارتفاع هم دارد. برخی از مدل های پیشرفته تر هم وجود دارند که در آن صندلی مشتری ثابت بوده و صندلی آرایشگر قابلیت چرخش تا ۳۶۰ درجه به دور صندلی مشتری را دارد.

چه زمانی برای کوتاهی مو به آرایشگاه برویم؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چه زمانی بهتر است برای کوتاهی مو اقدام کنیم؟ البته نمی توان زمان دقیقی را برای رفتن به آرایشگاه تعیین کرد. در حقیقت فرمول مشخصی برای این کار وجود ندارد. جنس و میزان رشد موی افراد با هم متفاوت است و موی همه در یک زمان مشخص در یک اندازه رشد نمی کنند. اما به طور متوسط تقریبا در هر ماه رشد موی افراد یک سانتی متر و در سال تقریبا ۱۲ سانتی متر است. برای اینکه مدل موها زیبایی خود را حفظ کنند لازم است هر ماه کوتاه شوند و برای کوتاه کردن آن نیاز به آرایشگر حرفه ای داریم تا از نتیجه کار راضی باشیم.

کوتاهی مو

افزایش مشتری و کسب درآمد

سامانه سالن بیوتی متشکل از تیمی جوان و با انگیزه، تخصصی‌ترین مجموعه های ارائه‌دهنده خدمات سالن های زیبایی است. “سالن زیبایی” و “متخصصان زیبایی” و “آکادمی زیبایی” دامنه وسیعی از نیازهای سالن ها در ایران  را پوشش می‌دهد

بهترین ها
مقالات آموزشی مرتبط

جدید ترین مقالات مو

5/5 - (5 امتیاز)