عوارض نانوکراتین

عوارض نانوکراتین ممکن است برای برخی  افراد بسیار کم به نظر برسد و افراد تصور کنند که عوارض کراتینه کردن یا صاف کردن و لخت کردن مو بسیار کم باشد، ولی طبق آمارهای به دست آمده و تحقیقات گسترده ای که از طرف سازمان های مربوطه انجام شده است همه پزشکان و متخصصان به این نتیجه رسیده اند که کراتینه کردن مو ها برای سلامت و بدن افراد و حتی مو ضرر دارد. بیشتر افراد دوست دارند که موهایی لخت و صاف داشته باشند اما باید بدانند که کراتینه کردن مو یک کار برای جذب مشتری و افزایش درآمد آرایشگرها است. کراتینه کردن مو دارای ضرر ها و خطرات فراوانی برای سلامت بدن و موها است. در ادامه قصد داریم شما را با عوارض کراتینه کردن مو بیشتر آشنا کنیم.

مهمترین عوارض نانوکراتین یا کراتینه کردن مو

افرادی که دارای موهای وزوزی، فر و ناصاف هستند دوست دارند، موهایی لخت و صاف داشته باشند. روش برزیلی که برای صاف کردن موهای فر به کار می رود روش نانوکراتینه کردن مو است. در روش نانوکراتینه با استفاده از اطو کشی و موادی که سبب شکسته شدن بافت مو می شود، موها را در این حالت بسیار لخت و صاف می کنند. کراتینه کردن مو سبب زیبایی شده و همین امر سبب شده تا افراد بسیاری برای صاف و لخت کردن مو از این روش استفاده کنند. نانوکراتینه کردن مو دارای عوارض بسیار زیادی است. قبل از آنکه از روش کراتینه کردن مو استفاده کنید، بهتر است با مهمترین عوارض نانوکراتین و کراتینه کردن مو بیشتر آشنا شوید. از جمله عوارض کراتینه کردن مو عبارتند از:

 • ریزش و شکنندگی مو
 •  عوارض پوستی، سرگیجه، تهوع و سرطان
 • آسیب دیدن مو 
 • خشک شدن بیش از حد مو
 • موخوره
 •  شوره سر
 •  چرب شدن مو 
 • کم پشت شدن مو
 • بد رنگ شدن مو

عوارض برای سلامت بدن
استرس و اضطراب تمامی عوامل یاد شده جزو عوارض کراتینه کردن مو به شمار می روند. در ادامه هر یک از این عوارض را بیشتر توضیح خواهیم داد.

ریزش و شکنندگی مو

یکی از عوارض شایع کراتینه و لخت کردن مو ریزش مو است. مواد شیمیایی که در کراتینه کردن مو به کار میرود سبب ریزش مو می شود. در این روش ریشه مو سست شده و نسبت به حالت عادی بیشتر می ریزند. مواد شیمیایی مانند فرمالدهید و همچنین استفاده از اتو مو در هنگام کراتینه کردن مو سبب خشک شدن ریشه های مو شده و همین امر باعث ریزش مو می شود. شکنندگی موها در هنگام اتو کشیدن مو نیز باعث می شود تا مو قدرت و حالت طبیعی خود را از دست داده و پس از کراتینه کردن، مو شکننده تر شود.

تهوع، عوارض پوستی، سرگیجه و سرطان

مواد شیمیایی که برای کراتینه کردن مو استفاده می شود برای برخی از افراد مضر است. برخی افراد در حین کراتینه کردن به دلیل استفاده از مواد شیمیایی دچار سردرد و سرگیجه می شوند. بوی حاصل از مواد استفاده شده برای کراتینه برای این افراد مضر است و ممکن است دچار آسیب های ریوی شوند. حتی قرمز شدن و خارش پوست سر صورت و گردن هم یکی از این عوارض استفاده از مواد شیمیایی است.  افرادی که می خواهند عمل نانوکراتین را انجام دهند باید مطمئن شوند که مواد شیمیایی استفاده شده در این روش به پوست و دستگاه تنفسی آنها آسیب نمی زند. کشیدن اتو مو  روی موها و انجام عمل کراتینه سبب آزاد شدن مواد شیمیایی شده و بوی نامطبوع را در فضای آرایشگاه پخش می کند. موادی که پخش شده اند سمی بوده و برای مجاری تنفسی مناسب نیستند، و ممکن است سبب بروز سرطان در برخی از افراد شوند.

آسیب دیدن موها در حین کراتینه کردن موها

آسیب دیدن موها در حین کراتینه کردن موها

موها دارای اتصالات دی سولفید و آمینو اسید هستند در هنگام کراتینه کردن مو از مواد شیمیایی استفاده می شود و ممکن است که موها آسیب ببینند. وجود حرارت و گرمای بالای اتو مو و همچنین وجود مواد شیمیایی برای صاف کردن مو به بافت طبیعی مو ضرر زده و سبب می شود تا موها نسبت به قبل حالت طبیعی خود را از دست بدهند. پس از چندین بار شستشو و استفاده از شامپوهای مختلف آسیب دیدگی موها بیشتر مشخص می شود و افراد به راحتی می توانند متوجه عوارض کراتینه برای موهای خود شوند.

اگر چه کراتینه کردن مو سبب زیبایی ظاهری و درخشندگی و صافی مو می شود اما پس از چندین بار شستشو متوجه خواهید شد که موها به شدت خشک شده و نسبت به حالت قبل از کراتینه، آسیب دیده هستند. پوست سر، پوسته پوسته شده و خشک به نظر می رسد. دلیل این امر استفاده از مواد شیمیایی است که پوست نسبت به آنها حساس است. رسوباتی که از انجام عمل کراتینه بر روی پوست به وجود آمده است سبب خشکی مو و پوست می شود. برای  رفع این مشکل بهتر است بعد از چند روز کراتینه کردن از روغن هایی مثل روغن آرگان، روغن زیتون و روغن بادام برای تقویت مو و پوست سر استفاده کنید.

موخوره
یکی از شایع ترین عوارضی که ممکن است بعد از کراتینه کردن مو به وجود آید، موخوره است. موها پس از کراتینه کردن و شستشو دچار خشکی شده و همین امر سبب موخوره می شود. پس از کراتینه کردن و به وجود آمدن موخوره باید موهای خود را کوتاه کنید تا از آسیب دیدگی بیشتر مو جلوگیری کنید.

 شوره سر
شوره سر هم یکی از عوارض نانوکراتین است که افراد بسیاری با آن درگیر هستند. پس از آن که موها را نانوکراتین کردید باید انتظار شوره سر را داشته باشید. شوره سر رسوباتی است که از بقایای مواد شیمیایی در بین موها جا مانده است و این رسوبات سبب شوره می شود. با استفاده از شامپو و نرم کننده ها هم شوره سر از بین نمی رود.

چرب شدن مو
افرادی که دارای موی طبیعی هستند، پس از آن که عمل کراتینه مو را انجام دادند مطمئن باشند که موی آنها نسبت به قبل از انجام عمل کراتینه چرب تر خواهد شد. دلیل این امر استفاده از مواد نرم کننده و سرم برای صاف و لخت کردن مو است. مواد شیمیایی که برای ثابت نگه داشتن مو در طی مدت زمان مشخص استفاده می شود چربی بیش از اندازه داشته و سبب مشکلات پوستی و چرب شدن بالای مو می شود.  افرادی که از روش کراتینه کردن برای صافی موهای خود استفاده می کنند به چرب شدن پوست پس از استحمام در مدت زمان بسیار دچار می شوند.

کم پشت به نظر رسیدن مو

از دیگر عوارض صاف کردن و کراتینه کردن مو کم پشت و کم حجم شدن مو است. موها در حالت طبیعی کمی پف کرده هستند و حجم دارند و پس از حمام و سشوار کشیدن حجم آن ها بسیار بیشتر به نظر می رسد. اما افرادی که موهای خود را کراتینه می کنند باید بدانند که پس از کراتینه کردن موها کم پشت تر و کم حجم تر به نظر می رسد. این امر یکی از عوارض اتو کشیدن مو در دمای بالا است. گرمایی که به موها انتقال پیدا میکند سبب به ریزش مو، موخوره، تغییر رنگ و کم حجم به نظر رسیدن موها می شود.

بد رنگ شدن موها 
از جمله عوارض بسیار مهمی که ممکن است بعد از کراتینه کردن مو به وجود آید بد رنگ شدن مو است. افرادی که از روش نانوکراتین استفاده می کنند ممکن است در روزهای اول متوجه بد رنگ شدن موهای خود نشوند اما به مرور زمان و پس از چندین بار شستشو و  استحمام متوجه بد رنگ شدن موهای خود خواهند شد. این امر به دلیل استفاده از سرم ها در جریان کراتینه کردن مواست. استفاده از شامپوهای نرم کننده هم بعد از کراتینه سبب بد رنگ شدن موها می شود.

عوارض نانوکراتین برای سلامت بدن

یکی از عوارض بسیار مهم که ممکن است بعد از کراتینه کردن مو به وجود آید خطر جدی است که سلامت افراد را تهدید می کند. مواد شیمیایی که در محصولات زیبایی آرایشی و بهداشتی به کار برده می شود جزو موادی هستند که برای افراد مشکلات تنفسی، پوستی و ریوی ایجاد می کند. افرادی که بیماری هایی مانند آسم برونشیت و میگرن دارند باید قبل از انجام عمل کراتین و نانوکراتین با پزشک متخصص مشورت کنید. در صورت اجازه دادن پزشک، افراد می توانند از این روش برای صافی و لخت شدن موهای خود استفاده کنند.

 استرس و اضطراب 
شاید برای همه افراد عجیب به نظر برسد اما کراتینه کردن مو ممکن است شرایط استرس برای افراد را فراهم کند. افرادی که از روش کراتینه کردن استفاده می کنند پس از انجام این عمل باید از مواد نرم کننده و روغن های مناسب برای صاف نگه داشتن موهای خود استفاده کنند. قیمت این محصولات مانند روغن های آرگان و رزماری بالا بوده و همین امر ممکن است افراد را دچار وسواس و اضطراب کند.

سخن پایانی

روش های بسیاری برای صاف و لخت کردن مو وجود دارد. افرادی که به زیبایی موی خود اهمیت می دهند قبل از آنکه یک روش را برای زیبایی موی خود انتخاب کنند حتماً باید عوارض آن را در نظر بگیرند تا قبل از آنکه این روش را انجام دهند با توجه به اطلاعات لازم در مورد نحوه و عملکرد روش ها و همچنین عوارض بتوانند تصمیم درست راجع به انجام زیبایی پوست و موی خود بگیرند. پس حتما قبل از انجام اعمالی مانند کراتینه کردن باید با کارشناسان متخصص مشورت بگیرید تا بهترین روش را برای زیبایی پوست و مو انجام دهید تا همیشه پوست و مویی شاداب و جوان داشته باشید.

5/5 - (4 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه