سالن بیوتی
آشنایی با کراتینه مو

کراتینه مو

برای بسیاری از زنان از افراد راز داشتن موهایی صاف و براق در انجام درمان کراتینه مو است. کراتینه درمانی در اصل یک فرآیند شیمیایی است که موهای افراد را صاف و درخشان می کند. کراتینه کردن موها درخشندگی بسیاری به موها می بخشد و آن ها را کاملا صاف و شلاقی می کند.  کراتین پروتئینی است که به تقویت موها و جلوگیری از شکستن، آسیب حرارتی و موخوره کمک می کند و برای حفظ موهایی قوی و سالم بسیار حائز اهمیت است. اما صاف کردن مو با کراتینه، یکی از درمان‌ های است که نوید موهای ابریشمی و صاف را می ‌دهد. به همیت دلیل برای از افراد نگران این هستند که آیا این زیبایی، سلامتی موهایشان را تهدید نمی کند؟ در واقع کراتین یک پروتئین ساختاری در مو، پوست و ناخن ها است. همچنین معمولاً در محصولات حالت دهنده برای کمک به تقویت مو نیز یافت می شود.

اثرات کراتینه درمانی موها می تواند از چند هفته تا حدود 6 ماه روی مو باقی بماند. پس از آن موها به بافت اولیه خود باز می گردند. البته باز این مدت زمان به رعایت مراقبت های بعد از کراتین مو بر می گردد و برای ماندگاری بیشتر نتایج می بایست حداقل تا سه روز پس از درمان از خیس کردن موها خودداری کنید. از دم اسبی بستن موها دوری کنید. موهای خود را تا حد امکان صاف نگه دارید. از شامپو و محصولات مو بدون سولفات و کلرید سدیم استفاده کنید.

همان طور که گفته شد بدن به طور طبیعی پروتئین کراتین را می ‌سازد. کراتین دقیقا همان چیزی است که مو و ناخن از آن تشکیل شده است. امروزه محصولات بسیاری همچون شامپو ها و نرم‌کننده ‌های خاصی حاوی کراتین هستند، اما معمولاً بیشترین فواید را از درمان‌ های کراتینه مو که توسط یک فرد متخصص انجام می‌ شود، می توان دریافت کرد. برخی از مزایای کراتینه درمانی حرفه ای شامل موارد زیر هستند:

موهای صاف و براق
درمان کراتین مو سلول هایی را که روی هم قرار می ‌گیرند و رشته‌ های مو را تشکیل می ‌دهند را صاف می ‌کند. این امر به معنی موهای قابل کنترل ‌تر و صاف شدن بیشتر موها است. این روش درمانی باعث می شود موهایی که وز و کمی خشک می شوند، ظاهری براق و سالم داشته باشند. کراتین مو همچنین می‌ تواند با چسباندن موقت موها به یکدیگر، ظاهر بسیار خوبی به آن ها بدهد.

نتایج طولانی مدت
تا زمانی که مراقبت های بعد از کراتینه مو را به خوبی انجام بدهید، آثار آن می توانند تداوم بیشتری داشته باشند. اما با شستشوی منظم موهای خود بعد از کراتینه درمانی، نتایج کراتینه مو شما می تواند تا 6 ماه طول بکشد.

موهای مرتب و قابل کنترل
درمان‌ های کراتینه، موها را قابل کنترل ‌تر یا اصطلاحا مرتب می‌ کنند. به خصوص اگر موهای شما وز یا ضخیم باشد. اگر جز افرادی هستید کهدبه طور مداوم موهای خود را با حرارت حالت می دهید یا خشک می کنید، متوجه خواهید شد که با درمان کراتینه موهای شما صاف شده و نیز سریع تر خشک می شود.

رشد مو
کراتین مو می تواند موها را تقویت کند تا به راحتی با یک برس کشیدن ساده از بین نرود. این امر می ‌تواند سبب شود که موها سریع ‌تر رشد کنند؛ چراکه آن ‌ها به راحتی شکسته نمی‌ شوند.

علاوه بر مزایایی که گفته شد، روش زیبایی کراتین مو نیز معایبی دارد که در ادامه به برخی از مهم‌ ترین آن ها اشاره کرده ایم.

وجود فرمالدئید
بسیاری از درمان‌ های کراتینه مو حاوی فرمالدئید هستند که در صورت استنشاق این ماده می ‌تواند خطرناک باشد. فرمالدئید چیزی است که در کراتینه مو، موها را صاف تر نشان می دهد.

نگهداری سخت
کمتر شستن موهای خود و اجتناب از شنا کردن بعد از کراتین مو ممکن است نگهداری از آن را برای برخی افراد سخت تر کند. چراکه نوع آب روی موها مهم است. شنا در آب کلردار یا حاوی نمک می تواند عمر درمان کراتینه موی شما را کوتاه کند؛ همچنین باید بعد از کراتین مو از شامپو ها و نرم‌کننده‌ هایی که فاقد کلرید سدیم و سولفات هستند استفاده کنید؛ چراکه محصولات حاوی هر دو این مواد می‌ توانند اثرات درمان را از بین ببرند.

نشستن موها بعد از کراتین مو
شما باید 3 تا 4 روز بعد از درمان کراتینه مو صبر کنید تا موهایتان را بشویید. از این رو اگر فردی هستید که دوست ندارید شستن روزانه موهایتان را ترک کنید، ممکن است این درمان برای شما مناسب نباشد.

مناسب نبودن برای همه افراد
درمان گراتین مو برای همه افراد از جمله زنان باردار توصیه نمی شود.

انواع حساسیت
کراتینه مو نیز مانند سایر فرآیند های شیمیایی مو، ممکن است سبب بروز حساسیت‌ و عوارض جانبی شود. به‌ عنوان مثال برخی از این عوارض جانبی شامل قرمزی و تورم پوست سر، خارش و سوزش در ناحیه سر و حتی چشم ها شود.

هزینه بالا
تقریبا می توان گفت خدمات کراتینه مو یکی از گران ترین خدمات آرایشی به شمار می رود. با وجود اینکه میزان کوتاهی یا بلندی مو سبب تفاوت قیمت این روش درمانی خواهد شد، با این وجود تفاوت قیمت قابل توجهی در هزینه بالای آن ایجاد نمی کند.

درمان موها با کراتین درمانی سبب ایجاد موهایی صاف و ابریشمی برای مدت زمان ۲ الی ۶ ماه می‌ شود. موهای شما در این روش نه به طور کامل صاف می‌ شود و نه حجم خاصی به موها می دهد؛ همچنین اینکه نتایج درمان موها به روش کراتینه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. براق شدن، کمتر وز شدن، مرتب شدن و مدیریت آسان موها از جمله مزایایی هستند که می‌ توانید پس از درمان مو با کراتینه از موهای خود انتظار داشته باشید. البته ممکن است علاوه بر نزایای گفته شده با توجه به میزان آسیب دیدگی یا نیاز موهای هر فرد، کراتینه مو مزایای دیگری نیز برای شما داشته باشد.

مزایای این روش درمانی ممکن است باعث شوند موها سریع تر رشد کنند. اما در واقع همه چیز در مورد تقویت مو است. کراتین با چسباندن موقت موها به یکدیگر در واقع به درخشندگی، کاهش موخوره و کاهش ظاهر دو شاخه شدن موها کمک می ‌کند. همه این اثرات می ‌توانند به موها کمک کنند تا براق، سالم و قوی ‌تر به نظر برسند، اما لازم به ذکر است که واقعیت این است که موها در نهایت با همان سرعت رشد می ‌کنند. به عبارتی دیگر، کاهش شکستگی موها به ایجاد توهم رشد بیشتر مو در افراد می شود. درمان کراتینه مو با صاف کردن کوتیکول و مهر و موم کردن آن، کمک به جلوگیری از موخوره گرفتن موها می شود. این امر می ‌تواند باعث شود که موهای شما بهتر رشد کنند چراکه انتهای آن شکافته و چند شاخه نمی ‌شود و از این رو به آن ها اجازه می‌ دهد طول خود را به خوبی حفظ کنند.

درمان های کراتینه مو تقریبا روی اکثر انواع مو به خوبی کار می کنند. مخصوصاً برای موهای مجعد، موها را کاملا صاف می کنند و درخشندگی بیشتری به آن ها می بخشد؛ چراکه موهای مجعد نور را کمتر از موهای صاف منعکس می ‌کنند؛ از این رو بعد از درمان با کراتینه، درخشندگی بیشتری مشاهده خواهد شد.

مزیت دیگر این روش درمانی است که موهای تازه رنگ شده را شاداب نگه می دارد. البته توصیه می شود که حتما قبل از کراتینه درمانی با آرایشگر و رنگ شناس خود در مورد تازه شدن موهای خود صحبت کنید. اما به صورت کلی کراتینه به رنگ می چسبد و باعث می شود تا رنگ مو ماندگاری بیشتری داشته باشد و روشن تر به نظر برسد.

به طور کلی می توان گفت که بله انجام این روش درمانی در خانه نی  امکان پذیر است اما انتظار نتایج سالنی را نباید نداشته باشید. به این منظور ابتدا باید محصولات مناسب را خریداری کنید. توجه داشته باشید که محصولات حرفه ای را برای مصارف خانگی را خریداری نکنید؛ چراکه این محصولات به یک اپراتور مجرب برای استفاده ای ایمن نیاز دارند. بسیاری از درمان های مو دارای کلمه “کراتین” هستند، اما این امر به طور خودکار این درمان ها را به “کراتین درمانی” تبدیل نمی کند. اما در هر صورت اگر یک درمان کراتینه واقعی در خانه بخواهید، حقیقت این است که نتایج شما به اندازه نتایج سالن دوام نخواهد داشت. در صورتی که نتایج درمان کراتین مو در سالن می ‌تواند چندین ماه طول بکشد، نتایج درمان های کراتین مو خانگی پس از چند هفته از بین می ‌روند.

به طور کلی کراتینه مو دارای ۵ مرحله اصلی است که این مراحل به شرح زیر هستند:

 • مرحله اول 
  به طور کلی، فرآیند کراتین مو با شستن و سشوار کشیدن موهای شما شروع می شود.
 • مرحله دوم
  مواد مورد استفاده در کراتینه مو به صورت مقطعی روی موهای شما اعمال می شود و سپس در سراسر موهای شما شانه می شود. در طول این مرحله، فرمول قوی برای تغذیه موها عمل می کند و آسیب موها را از درون ترمیم می کند و پیوندهای موجود در موهای شما را تقویت می کند.
 • مرحله سوم
  این مرحله بسته به طول موهای شما دارد و مواد کراتین مو حدود 90 دقیقه یا بیشتر روی موهایتان می ماند.
 • مرحله چهارم
  سپس در این مرحله از درمان با گرما از طریق سشوار یا اتو مو، موها صاف می شوند. این امر یک پوشش مقاوم در برابر رطوبت و بدون موخوره در موها ایجاد می کند.
 • مرحله پنجم
  پس از اعمال فرمول، باید اجازه دهید به مدت 72 ساعت موهایتلن دست نخورده بماند. این امر به معنای عدم خیس شدن یا حتی قرار دادن موها پشت گوش است. سپس باید از شامپوی بدون سدیم و سولفات برای کمک به حفظ اثرات درمان استفاده کنید. به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که اثرات درمان شما حدود ۲ تا ۶ طول بکشد.

هزینه فرآیند کراتینه مو به عوامل بسیاری وابسته است و در واقع نمی‌ توان قیمت ثابتی برای آن اعلام کرد. بسته به اینکه حجم و طول موهای افراد چقدر است، موها به چه میزان آسیب دیده باشند و از کدام نوع مواد احیاء، کراتینه و ضد وز و با چه کیفیتی برای کراتینه مو استفاده شود، موقعیت مکانی سالنی که به آن مراجعه می کنید و… این هزینه متغیر خواهد بود. اما به طور کلی می توان گفت کراتین مو، امری پر هزینه است.

در صورتی که از مواد و متریال درجه یک با کیفیت عالی برای کراتینه موها استفاده شود و تمامی اصول اجرایی آن توسط فردی متخصص و با تجربه در این زمینه صورت بگیرد، نتیجه خوبی قابل مشاهده خواهد بود. اما تنها دلیلی که باقی می ماند، زیر ساخت موی افراد است. این امر بدین معناست که اگر کراتینه مو بار اول اجرا می شود، تنها شاید حال موها را دگرگون کند. اما بدیهی است که بار دوم بهتر از دفعه اول نتیجه می دهد و تاثیر بیشتری قابل مشاهده خواهد بود و به همین منوال اگر مویی خیلی آسیب دیده باشد، در بار اول ممکن است نتیجه کمتری بگیرد اما به مراتب  اثرگذاری کراتین بیشتر خواهد شد. پس با این وجود امر مهمی که ممکن است خیلی بدان توجه نشود و از نظر ها پنهان بماند میزان آسیب دیدگی موی افراد است. البته علاوه بر این مورد، رعایت مراقبت های بعد و قبل از کراتین نیز تاثیر زیادی بر نتیجه این درمان دارند‌.

با رعایت مواردی که در رابطه با کراتین مو گفته می شود، می توانید زمان اثر داشتن کراتین درمانی خود را طولانی تر کنید. به عنوان مثال زیاد روی موهای کراتین شده خود کار نکنید یا مواد آرایشی را برای بلند مدت روی آن ها قرار ندهید. همچنین با توجه به اینکه اتوی مو، سشوار و بابلیس و موارد این چنینی اثر کراتین مو را از بین می برند، حدالامکان از این موارد استفاده نکنید یا کمتر استفاده کنید؛ چراکه استفاده از این موارد به صورت کلی می تواند کراتین مو را از بین ببرد و سبب خشکی و وز شدن موها شود. برای جلوگیری از خراب نشدن کیفیت موهای کراتین شده از مدل موهای مناسب استفاده کنید. به طور مداوم از نرم کننده مو و یا ماسک موهای مناسب موهای کراتین شده استفاده کنید تا اثرات کراتین مو شما ماندگار تر شود.

از آنجایی که این گزینه های درمانی باعث ایجاد موهای صاف و درخشان می شوند، افرادی که موهای مجعد یا وز دارند، کاندیدای ایده آلی برای انجام کراتین مو هستند. این روش درمانی همچنین ممکن است برای افرادی که دائماً موهای خود را سشوار یا صاف می کنند و همچنین به دنبال کاهش زمان حالت دادن موهای هود هستند، مفید باشد. روش درمانی کراتین مو همچنین برای افرادی که به دنبال راه حلی برای موهای سالم هستند گزینه خوبی به شمار می رود. چراکه درمان های کراتینه مو می توانند موهای سالم تر را ایجاد کنند و در طول زمان احساس تغذیه بیشتری داشته باشند. این درمان همچنین روی انواع بافت مو، از جمله انواع موهای طبیعی و افرادی که موهای رنگ یا فرآوری شده شیمیایی دارند، تاثیر می گذارد.

درمان کراتینه مو چیست؟

درمان‌ های کراتینه مو، در واقع درمان ‌های نیمه ‌دائمی برای صاف کردن مو هستند که موهای وز را به موهایی صاف و درخشنده تبدیل می‌ کنند. با این حال، نحوه عملکرد این درمان ها از طریق استفاده از کراتین نیست. در این روش های درمانی برای صاف‌ تر کردن موها، محلولی حاوی مشتقات فرمالدئید یا اسید گلیوکسیلیک روی موها اعمال می‌ شود تا پیوند های مو ابتدا شکسته شود و دوباره آن ها را در حالت صاف‌ تری ببندند. سپس نتایج آن می تواند بین سه تا شش ماه روی موها باقی بمانند. گفتنی است که معمولا این درمان ‌ها روی اکثر انواع مو به خوبی جواب می دهند و آن را برای افرادب که می‌ خواهند موخوره هایشان را کاهش دهند، به درخشندگی موهایشان بیافزایند، سشوار کشیدن یا صاف کردن موهایشان با اتو مو را به طور کامل قطع کنند، توصیه می شود. در طی فرآیند کراتینه درمانی حرفه ای یک محلول نیمه دائمی روی موها اعمال می شود. این فرآیند شیمیایی با صاف کردن و درخشندگی موها، موخوره را از بین می برد. به علاوه، اگر هر روز موهای صاف و براق می خواهید، کراتینه مو ارزشش را دارد؛ چراکه اثرات این درمان روی مو می تواند تا شش ماه طول بکشد.

مراقبت های بعد از کراتین مو

در وهله اول مراحل انجام کار کراتین مو را با حوصله و با دقت انجام دهید تا نتیجه رضایت بخشی بگیرید؛ چراکه انجام کراتین بین ٣ تا ۴ ساعت زمان می برد. در وهله بعدی برای افزایش زمان ماندگاری کراتین روی موهایتان لازم است تا نکات زیر را رعایت کنید:

 • از شامپو و ماسک موهای مخصوص کراتین مو استفاده کنید.
 • از دکلره کردن مو بعد از کراتین پرهیز کنید چراکه این کار سبب از بین رفتن اثرات کراتین مو می شود.
 • از آنجایی که آب استخر دارای کلر است و کلر موجود در آن اثر کراتین را از بین می برد، از این رو حدالامکان به لستخر نروید.
 • وقتی موهایتان خیس است آن ها را حالت ندهید، نبافید یا با کش نبندید. پس صبر کنید موهایتان کامل خشک شود و سپس این کار ها را انجام بدهید.
 • تا حد امکان تعداد دفعات حمام رفتن را کاهش بدهید و بعد از هر بار استحمام ابتدا از حوله برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید.
 • حدودا 5 الی 8 روز بعد از درمان کراتینه مو، از بستن و فشار آوردن به ساقه موهایتان اجتناب کنید.
 • گفتنی است که رعایت این موارد می تواند ماندگاری کراتین موی شما را طولانی کند و همچنین رعایت نکردن این موارد نیز می تواند از طول مدت این اثرات بکاهد.
کراتینه مو

افزایش مشتری و کسب درآمد

سامانه سالن بیوتی متشکل از تیمی جوان و با انگیزه، تخصصی‌ترین مجموعه های ارائه‌دهنده خدمات سالن های زیبایی است. “سالن زیبایی” و “متخصصان زیبایی” و “آکادمی زیبایی” دامنه وسیعی از نیازهای سالن ها در ایران  را پوشش می‌دهد

بهترین ها
مقالات آموزشی مرتبط

جدید ترین مقالات مو

5/5 - (5 امتیاز)