آشنایی بیشتر با فیلر و بوتاکس

امروزه محصولات جدیدتر و آسان تر با رویکردی خلاقانه برای جوان سازی ترکیب شده اند تا این محصولات را بیش از هر زمان دیگری محبوب  تر کنند. در دنیای امروزی گزینه هایی متنوع برای جوان سازی و رفع چروک های صورت وجود دارد که باید با بررسی هرکدام از آن ها یکی از بهترین گزینه ها را انتخاب کنید. تنوع زیادی که در روش های جوان سازی پوست وجود دارد انتخاب را برای شما سخت می کند. بوتاکس و فیلر دو روش مجزا برای جوان سازی و رفع چین و چروک های پوست هستند و می توانند چروک های پوستی شما را بر طرف کنند. این دو روش از طریق تزریق به پوست روی چروک پوستی اثر می گذارند و پوستی صاف برای تان می سازند. ولی این دو روش یعنی بوتاکس و فیلر تفاوت هایی اساسی نیز با یک دیگر دارند.

آشنایی بیشتر با بوتاکس

شاید در این روزها اسم بوتاکس زیاد به گوشتان خورده باشد. ولی آیا می دانید بوتاکس Botulinum toxin دقیقا چه ماده ای است که به زیر پوست شما تزریق می شود؟ در واقع بوتاکس نوعی سم به نام سم بوتولینوم است که دارو سازان این سم را از باکتری های خاصی مانند باکتری کلستریدیوم به دست می  آورند. عوارضی که بوتاکس می تواند داشته باشد عوارضی خطرناک هستند و تنها با رعایت اصول منجر به رفع چروک پوستی می شود. توجه داشته باشید که در انتخاب پزشک باید به شدت وسواس داشته باشید؛ چراکه می تواند با یک اشتباه فرد زیبا جو را دچار فلج موقت عضلانی نا خواسته کند.

شاید به نظر جالب برسد که گاهی اوقات از سم بوتولینوم برای درمان سر دردهای میگرنی نیز استفاده می شود که باید دستورالعمل آن کاملا مطابق با دستور پزشک باشد؛ همچنین از این سم در علم پزشکی به عنوان آرامش بخش عضلانی نیز یاد شده است. بوتاکس برای افرادی که با خندیدن یا اخم کردن و… در چهره صورت شان چروک هایی شکل می گیرد مناسب است. چرا که سم بوتولینوم موجود در بوتاکس اقدام به فلج کردن ماهیچه های متحرک می کند.

در واقع انجام بوتاکس برای رفع چروک های استاتیک تاثیری ندارد و فقط چروک هایی که با حرکت ماهیچه های صورت به وجود می آیند با انجام بوتاکس برای چند ماه به صورت موقت از بین می روند. از آنجایی که رفع چروک با بوتاکس برای عضله های متحرک مناسب است باید بگوییم  که شما می توانید برای رفع خطوط پیشانی که در هنگام اخم یا… نمایان می  شوند، رفع چروک پنجه کلاغی، رفع چروک در حین خنده، رفع خط اخم، رفع چروک های گردن، رفع چروک در نواحی چانه و دهان و… از بوتاکس استفاده کنید. یکی از مسائل مهم در زمینه بوتاکس انواع آن است که در بازار از برندهای مختلفی از آن عرضه می شود.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

اگر از افرادی هستید که به دانستن اساس کار بوتاکس که از دید پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد علاقه مندید باید بدانید که بوتاکس ماده ای است که منجر به فلج شدن برخی عضله های موجود در زیر پوست می شود. ولی اما چگونه؟ در ابتدا که پزشک شما باید تشخیص دهد که ناحیه چروک دار به چه دلیلی دچار چروک شده است. اگر چروک ایجاد شده در پوست  تان در اثر عضله های متحرک باشد و عضلات تان با حرکت خود باعث ایجاد این چروک ها شوند، از بوتاکس برای رفع چروک استفاده می شود.

پس از اینکه بوتاکس از طریق سرنگ توسط پزشک متخصص به ناحیه دارای چروک پوستی تزریق می شودو وارد ناحیه  ای از پوست که دارای چروک است می شود با تاثیر بر عضلات آن بخش از پوست، باعث فلج و ناقص شدن عضلات متحرک شده و چروک پوستی را از بین می برد. در واقع اساس کار بوتاکس این است که سیگنال ها و گیرنده های عصبی ماهیچه ها را مسدود کند. پس از مسدود شدن سیگنال  های عصبی، ماهیچه ها دیگر نمی توانند ناقل عصبی سلول پس سیناپسی را دریافت کنند.

نام ناقل عصبی که در ایجاد چروک عضله محرک نقش دارد استیل کولین است. به همین ترتیب ماهیچه  های موثر دیگر قدرت گرفتن پیام های عصبی را از مغز ندارند و در نتیجه فلج می شوند و به صورت موقتی تحریک نمی شوند. با تحریک نشدن ماهیچه ها دیگر هیچ حرکتی صورت نمی گیرد و نتیجه آن رفع چروک پوستی است. ماندگاری بوتاکس بسته به عوامل مختلف ممکن است از ۳ تا ۱۲ ماه متغیر باشد. البته توجه داشته باشید که اگر باردار یا شیرده هستید به هیچ عنوان از بوتاکس برای رفع چروک استفاده نکنید.

آشنایی بیشتر با فیلر

با گذشت زمان، افزایش سن، افزایش و کاهش وزن یا… چروک های ناخوشایندی روی پوست افراد نمایان می شود. در بخش قبلی به درمان چروک هایی که با لبخند، اخم و… به وجود می آمدند پرداختیم. ولی اگر چروک شما به صورت دائم در چهره تان نمایان است و دغدغه شما رفع آن است نگران نباشید؛ چراکه برای این نوع از چروک ها نیز درمانی وجود دارد. چروک هایی که به صورت دائمی در چهره شما نمایان می شوند و باعث آزردگی  تان می شوند، چروک های استاتیک خوانده می شوند.

این چروک ها معمولا مانند خطی دائم روی پیشانی یا سایر بخش های صورت به وجود می آیند. درمان چروک های استاتیک تزریق فیلر است. در واقع گذشت زمان باعث از بین رفتن کلاژن های موجود در بافت پوست می شود و پوست حالتی ارتجاعی و کشسان پیدا می کند. از این مسئله می توان نتیجه گرفت که برای رفع چروک های استاتیک پوست نیاز به کلاژن دارد؛ به همین دلیل دارو سازاناقدام به ساخت ماده ای به نام فیلر کرده اند. معمولا ترکیبات شیمیایی فیلرها شامل هیالورونیک اسید، کلاژن، کلسیم هیدروکسی، چربی بدن و… است.

یعنی برخی فیلرها عمدتا از کلاژن، برخی از هیالورونیک اسید، برخی از کلسیم هیدروکسی و برخی چربی بدن یا… ساخته شده اند و با توجه به مقدار چروک شما، نوع چروک و… توسط پزشک متخصص انتخاب و تزریق می شوند. فیلر برای حجم دهی بخش هایی از صورت مثلا گونه یا رفع چروک های دائمی مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی مواد سازنده فیلر به نوبه خود دارای ترکیباتی هستند که برای پوست مفید محسوب می شوند.

فیلر چگونه عمل می کند؟

اگر خواهان چهره ای شاداب و پر از طراوت هستید ما به شما تزریق فیلر را پیشنهاد می کنیم. فیلر نیز یک ماده شیمیایی خاصی است که توسط پزشک و به وسیله سرنگ به زیر پوست انسان تزریق می شود. تزریق فیلر نیز همانند تزریق بوتاکس منجر به جوان سازی و کاهش چروک پوستی می شود. اما تفاوت اساسی این است که شما با تزریق فیلر به پوست گود های پوست و همچنین خطوط آزاردهنده پوست خود را کاهش می دهید. فیلر نوعی ماده برای پر کردن گودی هاست. در واقع این ماده پس از تزریق شدن به زیر پوست تمامی گودی ها و منافذ خالی در زیر پوست را پر می کند و حجم بخش های مختلف را بیشتر می کند.

اصولا فیلر در حجم دهی کاربرد دارد. به عنوان مثال می توانید برای پر حجم شدن گونه های خود اقدام تزریق فیلر توسط پزشک فرمایید؛ همچنین یکی دیگر از کاربردهای فیلرها در رفع چروک است. شما با تزریق فیلر به بخشی از پوست که دارای چروک است می توانید خطوطی را که در اثر کاهش کلاژن پوست به وجود آمده را دوباره با تزریق کلاژن پر کنید و پوست شما مثل روز اول شود. ناگفته نماند که فیلر پوست با پر کردن و حجم دهی بیشتر باعث شاداب به نظر رسیدن چهره شما می شود. کاربرد دیگر فیلر در این است که اگر پوست صورت شما دچار لاغری شده و همین امر باعث پژمردگی پوست صورت تان است می توانید از فیلر برای شاداب شدن پوست خود استفاده کنید. تزریق فیلر نیز حتما باید به دست یک پزشک متخصص صورت بگیرد.

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

شاید سوال شما همین باشد که فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ در واقع شما باید قبل از انجام هر کاری به یک پزشک زیبایی پوست باتجربه و با اعتبار مراجعه فرمایید و از او مشاوره های لازم را بگیرید. اینکه فیلر بهتر است یا بوتاکس دقیقا به شرایط چروک  های شما بستگی دارد. اگر چروک شما چروکی است که در اثر حرکت عضله های صورت پدیدار می شود بهترین گزینه انتخابی شما بوتاکس است؛ چراکه بوتاکس یک درمان متناسب برای چروک های متحرک است. ولی اگر چروک شما در اثر کاهش میزان کلاژن پوست تان شکل گرفته باید اقدام به پر کردن خطوط و چروک های ایجاد شده در نواحی مختلف با تزریق فیلر کنید. فیلر علاوه بر از بین بردن چروک پوستی شما به طراوت بخشیدن به پوست تان نیز می پردازد .

سخن پایانی 

اگر به تازگی با چروک های پوستی مواجه شده اید که شما را آزار می دهند نباید نگران باشید. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و پیشرفت خلاقیت های آرایشگری راه های درمانی زیادی شناخته شده که به زیبایی و جذابیت شما می افزایند. تزریق فیلر و تزریق بوتاکس از جمله روش های معروفی هستند که برای رفع چروک پوستی به کار گرفته می شوند. با این حال تفاوت های مهمی با یک دیگر دارند که پزشک شما تشخیص می دهد که کدام روش مناسب رفع چروک شما است. حتما به این نکته توجه داشته باشید که هر دو روش فوق باید توسط پزشکی باتجربه صورت بگیرد. برای مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

4.6/5 - (8 امتیاز)
نظر
  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه