اصول آرایش برای پوست خشک و چرب

آرایش پوست خشک و چرب و موارد و اصولی که باید در آن رعایت شود، می تواند در نحوه آرایش و چهره زیبای شما بسیار موثر باشد. همان طور که می دانید هر نوع پوستی از ویژگی های خاص خود برخوردار است؛ از این رو نکات مراقبتی از آن نیز متفاوت خواهد بود در واقع هر نوع پوستی اعم از خشک، چرب یا مختلط برای آرایش کردن نکات و اصول مخصوصی دارند که باید رعایت شود تا نتیجه دلخواه و رضایت بخشی از آرایش داشته باشید. در این مطلب قصد داریم اصول آرایش برای پوست خشک و چرب را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با پوست خشک

پوست خشک به نوعی از پوست گفته می شود که تولید چربی یا سبوم در آن کم تر از حد معمول است؛ در واقع هنگامی که تولید سبوم کاهش یابد لایه محافظ پوست نازک می شود و قادر به حفظ رطوبت پوست نخواهد بود. این نوع پوست معمولا در خانم ها شایع تر از آقایان است و اصولا با افزایش سن پوست به سمت خشکی خواهد رفت. اما به طور کلی می توان گفت که خشکی پوست ناشی از کمبود موارد و عوامل زیر است:

 • عوامل طبیعی مرطوب کننده پوستی از جمله لاتیک اسید، اوره و آمینو اسیدها که با اتصال به آب مانع از تبخیر آب می شوند.
 • چربی های سطح پوست مانند سرامیدها، کلسترول و اسیدهای چرب که به عنوان یک سد طبیعی مانع خروج آب از پوست خواهند شد.

نشانه های پوست خشک در افراد

ممکن است برای برخی افراد سوال باشد که چگونه تشخیص دهیم که پوست ما از چه نوع پوستی است. در واقع می توان گفت نشانه هایی وجود دارد که افراد با در نظر داشتن آن ها می تواند به خشک بودن پوست خود پی ببرند این نشانه ها عبارتند از:

 • انعطاف ناپذیر و نازک بودن پوست
 • ایجاد ترک های ریز در برخی نواحی
 • در برخی موارد افراد بدون استفاده از مرطوب کننده ها دچار پوسته پوسته شدن در برخی نواحی پوست صورت خود خواهند شد.

اصول و نکات آرایش پوست خشک

اصول و نکات آرایش پوست خشک

معمولا آرایش کردن پوست خشک یکی از دغدغه هایی است که افراد با آن مواجه هستند؛ چرا که به دلیل خشکی پوست مواد آرایشی Cosmetics به خوبی روی پوست قرار نمی گیرد و در واقع جذب نمی شود. در چنین مواقعی افراد با پوست پوست شدن صورت یا ماسیدن مواد آرایشی مخصوصا کرم روی آن مواجه خواهند شد. برای این که دچار این مشکل نشوید و آرایش مناسبی داشته باشید بهتر است با اصول آرایش برای پوست های خشک آشنا شوید.

شستشوی صورت
معمولا افراد معتقدند که پوست آن ها اغلب تمیز است و هنگام آرایش لزومی به شستن و تمیز کردن آن نیست. اما شستن صورت و تمیز کردن آن مرحله اول برای آرایش است تا آلودگی و مواد اضافی از سطح پوست جدا شود و با تمیز شدن آن شرایط برای آرایش کردن فراهم خواهد شد. با توجه به خشکی پوست باید از شوینده  های مخصوص برای شستشو استفاده کنید

مرطوب کردن و آبرسانی پوست
بعد از شستشو و تمیز کردن صورت آبرسانی و مرطوب کردن صورت قدم بعدی برای آرایش صورت و در واقع پوست خشک خواهد بود. توجه داشته باشید که این کار را در نواحی که خشک تر است، انجام دهید که معمولا اطراف بینی و بین دو ابرو از دیگر قسمت های صورت خشک تر هستند. پس به مقدار کافی آبرسان یا مرطوب کننده را روی پوست خو بمالید البته باید از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید تا آرایشتان خراب نشود.

پیشنهاد سردبیر  مزایا و معایب فیشیال صورت

استفاده از پرایمر مناسب
پرایمر یک نوع کرم یا ژل است که قبل از آرایش باید از آن استفاده کرد. استفاده از این محصول برای افرادی که دارای پوست خشک هستند از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود؛ چرا که کمک می کند تا پوست نرم، لطیف و یکدستی  داشته باشید و در واقع از پوست پوست شدن یا ماسیده شدن آرایش روی صورت جلوگیری می کند. باید دقت داشته باشید از پرایمر به مقدار لازم استفاده کنید به این صورت که برای چانه به اندازه یک نقطه و نواحی دیگر مثل بینی یک یا دو نقطه کفایت می کند.

استفاده از پرایمر مخصوص برای چشم
استفاده از پرایمر مخصوص چشم برای افرادی که در ناحیه پلک خود دچار خشکی هستند باعث می شود تا هنگام استفاده ازسایه بتوانید به خوبی آن را روی چشم پخش کنید و خط چشم به خوبی روی آن قرار بگیرد؛ همچنین پرایمر چشم پشت پلک شنا را با دیگر قسمت های صورت همرنگ و یک دست می کند. در واقع خشکی پشت پلک و قرمزی و التهاب آن به کمک پرایمر به راحتی بر طرف می شود.

استفاده از کرم پودر و کانسیلر
استفاده از کرم پودر و کانسیلر  یکی دیگر از اصول آرایش برای پوست خشک است که به دلیل برخورداری از درصد مرطوب کنندگی بالا پوست را نرم و لطیف کرده و باعث بهتر و زیبا تر شدن آرایش شما خواهد شد. توجه داشته باشید که باید از کرم پودر مناسب استفاده کنید تا هنگام پخش کردن آن روی صورت دچار مشکل نشوید.

استفاده از کرم پودر مایع
همان  طور که می دانید کرم پودرها در انواع مختلف وجود دارند که هر کدام متناسب با پوست تولید می شوند؛ در این میان کرم پودرهای مایع برای پوست های خشک بسیار مناسب هستند. دقت داشته باشید افرادی که دارای پوست خشک باشند استفاده از کرم پودرهای پودری برای آن ها توصیه نمی شود؛ چرا که پوست را خشک تر نشان داده و آرایش شما جالب نخواهد شد. پس کرم پودر مایع را با استفاده از یک اسفنج یا براش روی پوست پخش کنید و با حرکت ضربه ای آن را جذب کنید.

آشنایی با پوست چرب

پوست چرب معمولا به پوستی اطلاع می شود که بیش از حد معمول سبوم یا چربی تولید می کند؛ تولید سبوم بیش از حد را سبوریا می نامند که عده زیادی دارای این نوع پوست هستند. در واقع می توان گفت علت ایجاد پوست چرب در افراد به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • تغییرات هورمونی
 • عوامل ژنیتیکی
 • مواد آرایشی آکنه زا
 • استرس
 • برخی از داروها

نشانه های پوست چرب در افراد

اگر می خواهید بدانید پوست شما از چه نوعی است باید بدانید که در صورت وجود موارد زیر می توان گفت که از پوست چرب برخوردار هستید. این موارد از این قرار خواهند بود:

 • باز بودن منافذ پوستی
 • نماندن آرایش روی پوست به مدت طولانی
 • سطح پوست براق، ضخیم و حالت رفلکت و خشن به خود می گیرد.
 • ایجاد جوش و آکنه و آسیب های پوستی، در واقع به دلیل باز بودن منافذ و ورود چربی اضافه به آن منجر به تولید آکنه و جوش خواهد شد.
پیشنهاد سردبیر  مزایا و معایب وکس صورت

اصول و نکات آرایش پوست چرب

به طور معمول افرادی که دارای پوست چرب هستند برای آرایش کردن با مشکل آنچنانی مواجه نیستند و به دلیل چرب بودن پوست مواد آرایشی بهتر روی پوستشان جذب می شود. هر چند این یک نقطه عطف برای این افراد به شمار می رود اما مشکلی که گاها با آن مواجه می شوند، این است که نمی توانند برای طولانی مدت آرایش را به خوبی روی پوست خود نگه دارند؛ به همین منظور بهترین راه حل برای این افراد پیروی و رعایت اصول و نکات مهم آرایشی است که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

آماده کردن پوست برای آرایش
یکی از مهم ترین و اصلی ترین مرحله در آرایش کردن آماده کردن پوست است؛ چرا که اگر پوست شرایط آرایش را نداشته باشد، هر چقدر هم که آرایش کنید، نمی توانید پوست بد خود را پنهان کنید. برای آماده کردن پوست یا به نوعی پاک کردن پوست از آلودگی، چربی و پاکسازی منافذ پوست می توانید از یک پاک کننده مخصوص پوست استفاده کنید. بعد از تمیز کردن پوست به منظور جدا کردن سلول های مرده پوست بهترین راه استفاده از یک اسکراپ صورت خوب است.

استفاده از مرطوب کننده
بعد از انجام یک لایه برداری به کمک مرطوب کننده بدون چربی پوست خود را آماده آرایش کنید. یکی از اصول مهم که افراد دارای پوست چرب باید رعایت کنند، این است که در یک محیط خنک که تهویه آن به خوبی انجام می شود آرایش را انجام دهند این کار کمک می کند تا هنگام آرایش صورت چرب نشود.

استفاده از پرایمر با دوام
در مرحله بعدی باید از یک پرایمر مات به منظور با دوام کردن فونداسیون استفاده کنید. استفاده از این محصول در واقع باید به اندازه باشد و در بکار بردن آن روی صورت زیاده روی نشود. برای جلوگیری از چرب شدن زیاد صورت می توان از مقدار کمی از پرایمر استفاده کرد.

سخن پایانی 
آرایش کردن یکی از کارهای است که معمولا به دلیل زیبایی که به دنبال خواهد داشت برای خانم ها بسیار خوش آیند است. اما معمولا اغلب افراد هنگام آرایش با مشکلاتی مواجه هستند که به دلیل نوع پوست آن ها به وجود خواهد آمد. در واقع نوع پوست شما و آشنایی با آن می تواند یکی از موارد مهم در هنگام آرایش باشد. اگر به درستی نوع پوست خود را بشناسید به راحتی می توانید نکات کلیدی و اصول آرایش را روی پوست خود اجرا کنید و ظاهر زیبایی داشته باشید. در این مطلب برخی اصول و نکات را در رابطه با آرایش پوست خشک و چرب بیان کردیم.

4.9/5 - (8 امتیاز)
نظر
 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه