درمان فوری جوش صورت

درمان فوری جوش صورت و جای جوش اغلب نیاز به زمان و حوصله کافی دارد. تمامی کسانی که به نوعی صورت و یا بدنشان درگیر این عارضه پوستی می گردد به دنبال سریع ترین راه برای درمان آن هستند. این عارضه موجب ایجاد لک، التهاب و ورم در پوست شده و ممکن است جای آن مدت ها روی صورت باقی بماند. شاید درمان های خانگی هم موثر باشد و نتایج خوبی به همراه داشته باشد اما اغلب مردم به ویژه جوانان به مصرف دارو های شیمیایی روی می آورند تا زودتر به نتیجه دلخواه خود برسند. داروهای شیمیایی ممکن است خیلی زود جواب بدهند ولی علاوه بر هزینه اقتصادی، عوارضی هم به همراه دارند.

درمان فوری جوش صورت و جای جوش به کمک دارو

اگرچه این بیماری پوستی دارای درمان قطعی نیست ولی با کمک داروهای خاصی تاحدودی قابل کنترل است. برای افرادی که مرتب با جوش درگیر هستند؛ بهترین راه این است که به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند تا دارویی مناسب با عوارض کمتر برایشان تجویز گردد. پزشک متخصص با توجه به نوع جوش و آکنه، مکان جوش، سن فرد، بررسی بیماری های زمینه ای در فرد و موارد دیگر اقدام به نوشتن نسخه می کند. گاهی در داروخانه ها داروهایی موجود هستند که بدون نسخه در اختیار افراد قرار می گیرند و فرد می تواند با مراجعه به پزشک داروخانه و دادن اطلاعات در مورد جوش آنها را دریافت نماید. تمامی کسانی که داروهای شیمیایی را نزدیک ترین راه برای درمان انتخاب کرده اند باید بدانند که مصرف هر دارویی طبق دستور پزشک و در دوره زمانی مشخصی پاسخگوی بیماری شما خواهد بود. مصرف خودسرانه، تکرار دارو، عدم رعایت بازه زمانی و کم و زیاد کردن میزان دارو برای شما نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت.

درمان جوش صورت به کمک انواع داروهای گیاهی

درمان فوری و زود هنگام جوش صورت با کمک داروهای گیاهی چندان میسر نیست.  برای درمان این بیماری و عارضه شایع پوستی به صورت گیاهی و ماسک های خانگی نیاز به استمرار در کار و حوصله است. در تمامی عطاری ها انواع داروهای گیاهی موجود است که فرد می تواند آن را خریداری کرده و طبق برنامه منظم استفاده کند.

از جمله بهترین گیاهان دارویی که در رفع جوش موثر هستند شامل:

  • روغن جوجوبا
  • عسل
  • رزماری
  • چای سبز
  • روغن درخت چای را می توان نام برد که به آسانی در دسترس همگان است.

این داروهای گیاهی در محل جوش قرار می گیرند و قرمزی و ورم آن را کمتر می کنند. گاهی این گیاهان با موادی دیگر ترکیب می شوند و به عنوان ماسک گیاهی و خانگی نتایچ خوبی به همراه دارند و با مرور زمان موجب روشن تر شدن رنگ پوست می شوند.

ماسک های گیاهی

استفاده از داروهای گیاهی به شیوه های مختلف موجب سلامت، صافی و شفافیت در پوست می شوند و عارضه و خطری برای مصرف کننده به همراه ندارند. در ادامه چند نمونه ماسک گیاهی مناسب برای  درمان جوش صورت شرح داده می شود که عبارتند از:

ماسک عسل و دارچین

عسل نوعی ماده طبیعی است که دارای مواد مغذی زیادی برای بدن می باشد. این عصاره شیرین از طریق پوست جذب می شود و پوست را صاف می کند. دارچین و عسل نوعی ترکیب ضد باکتری است که می تواند به درمان پوست کمک کند.

پیشنهاد سردبیر  بهترین ماسک های صورت

ماسک آلوئه ورا

این گیاه طبیعی داری موادی مانند سالیسیلک اسید و مقدار زیادی گوگرد طبیعی است که به درمان جوش های عمیق کمک می کند. روش استفاده آن به گونه ای است که ژل داخل برگ آن جدا شده و روی پوست قرار می گیرد و هیچ گونه محدودیتی در دوره استفاده وجود ندارد.

چای سبز

چای سبز یکی از بهترین راه های درمان گیاهی جوش است. این گیاه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بدن در مقابل بیماری ها محافظت می کند. آنتی اکسیدان موجود در چای سبز چربی پوست را کاهش داده و از بروز آکنه و جوش صورت جلو گیری می کند.

آب لیموی تازه

استفاده از آب لیموی طبیعی و تازه موجب از بین رفت جوش های ریز در صورت می گردد. آب لیمو چربی ها را از پوست جدا کرده و منافذ موجود در پوست را پوشش می دهد. هیچ گونه محدودیتی برای مصرف هم وجود ندارد.

درمان های خانگی جوش با انواع روغن های گیاهی

امروزه استفاده از روغن های گیاهی برای درمان جوش صورت و آکنه بسیار مرسوم بوده و نتایج خوبی به همراه داشته است. این روغن ها از طبیعت گرفته شده اند و هیچ گونه خطری برای مصرف کننده ندارند که شامل:

روغن پونه کوهی 
این روغن ضد عفونی کننده و ضد باکتری است که به درمان عفونت های شایع پوستی کمک می کند. با مصرف این روغن منافذ پوست باز شده و التهاب آن کاهش می یابد.

روغن اسطوخودوس
پوست های خشک بیشتر مستعد برای جوش صورت و آکنه هستند. به کار بردن روغن اسطوخودوس به مدت دو هفته مداوم از خشکی و حساسیت پوست جلوگیری کرده و التهاب و ترک موجود در آن را از میان بر می دارد.

روغن مریم گلی
زمانی که منافذ پوست به ویژه پوست صورت بسته باشد؛ مکانی مناسب برای جمع شدن چربی ها خواهد بود. آغشته کردن پنبه به دو یا سه قطره روغن مریم گلی و ماساژ روی بخش های ملتهب پوست می تواند این منافذ را باز کرده و از بروز جوش و آکنه جلوگیری کند.

روغن درخت چای
درخت جای گیاهی موثر برای درمان انواع زخم و التهاب های پوستی است. این گیاه پوست را ضد عفونی کرده و جوش ها را به آرامی درمان می کند. کرم هایی از عصاره این گیاه گرفته شده اند که در بازار موجود بوده و افراد می توانند خریداری کنند.

راه های از بین بردن جای جوش صورت

زمانی که دچار این عارضه شدید باید بدانید که یک متخصص پوست می تواند بیشترین کمک را به شما کند تا زیبایی و جذابیت پوست خود را به دست آورید. در ادامه روش های مخلتف از بین بردن جای جوش را بررسی می کنیم که به شامل:

تزریق ژل به زیر پوست
معمول ترین راه برای از بین بردن جای جوش استفاه از ژل و تزریق آن به زیرپوست است. این ژل ترکیبی از مواد طبیعی و مصنوعی است که می تواند جای جوش را صاف کرده و اثر چندانی از جوش و آکنه بر جای نمی گذارد. این روش آسان و سریع و تا حدودی کم خطر است. این تزریق حدود 18 ماه تا دو سال ماندگاری دارد.

پیشنهاد سردبیر  ماسک خانگی برای از بین بردن جوش صورت

برش پانچی صورت 
این روش یکی از رایج ترین راه ها برای از میان برداشتن جای جوش است. در این شیوه متخصص پوست با یک تیغ استریل کوچک جای جوش را برش می زند و سپس پوست را با یک چسب به هم متصل می کند. این چسب بافتی بوده و ظرف چند روز جذب پوست می شود.

استفاده از لیزر 
این روش که مناسب جای جوش هایی مانند آبله مرغان است از طریق اشعه لیزر انجام می شود. این لیزر به دو روش سوزاننده و غیر سوزاننده عمل می کند. لیزرهای سوزاننده یک لایه نازک از پوست را بر می دارند و در حقیقت نوعی لایه برداری انجام می گیرد. پس از انجام این کار پوست به آرامی شروع به ترمیم می کند. لیزرهای غیر سوزاننده هیچ خطری برای پوست به همراه ندارند و فقط پوست را تحریک بیشتری می کنند.

ماسک لایه بردار شیمیایی

برداشتن لایه پوست به صورت شیمیایی و با مواد خاص می تواند جای جوش و زخم را ازبین ببرد. در این روش از لایه بردارهای شیمیایی و به تجویز پزشک انجام می گیرد که ممکن است موجب سرخی و التهاب در پوست شود.

راه های خانگی برای از بین بردن جای جوش

مرطوب نگاه داشتن پوست: 
پوست یک عضو حساس در بدن است که باید آبرسانی گردد، چنانچه رطوبت کافی نداشته باشد شروع به ترشح مقدار بیشتری چربی می کند و همین موضوع اکنه و جوش صورت را بیشتر خواهد کرد، کرم های نرم کننده می توانند در این راه به شما کمک خوبی کنند.

تغییر سبک و شیوه زندگی: 
خواب کافی، ورزش و پیاده روی به شما کمک می کند تا پوستی شفاف و مناسب داشته باشید. عوامل استرس زا را از خود دور کنید و همواره آب کافی بنوشید. قبل از خواب هر نوع ماده و یا کرم را از پوست خود پاک کنید. همواره کرم و مواد آرایشی را کمتر استفاده کنید و از مصرف مواد ناشناخته که توسط افراد ناآگاه تجویز می شود، دوری کنید.

اصلاح رژیم غذایی 
غذای خود را پر از فیبر کنید. انواع سبزی های تازه، میوه را به طور مرتب در برنامه روزانه خود بگنجانید. از مصرف انواع دود به ویژه سیگار به شدت دوری کنید. از خوردن مواد سرخ کردنی و تمامی اقلامی که بار غذایی چندانی ندارند، خودداری کنید.

سخن پایانی

پوست انسان عضوی حساس است که ممکن است به دلایلی مانند استرس، تغییرات هورمونی، نوع تغذیه و بلوغ دچار جوش و آکنه گردد. برای درمان فوری جوش و جای آن چندین راه حل وجود دارد که نزدیکترین و سریع ترین آن مراجعه به پزشک متخصص پوست است. پزشک متخصص درمان شما را با دارو آغاز کرده و بر شما لازم است که با حوصله و در زمان معین دارو را مصرف کنید تا جوش شما درمان شود. راه دیگر استفاده از داروها، روغن ها و ترکیبات گیاهی است که نیاز به طی دوره چند ماهه دارد. تغذیه مناسب، خواب کافی، ورزش و  دوری از عوامل استرس زا از مواردی است که موجب درمان جوش صورت می گردد.

4.5/5 - (6 امتیاز)
نظر
  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه